Kredi Kartı ile Trafik Cezası Ödeme

Abone ol

Trafik cezalarını kredi kartıyla ödemek online işlemler sayesinde mümkündür. Bu sayede sadece internet üzerinden verilecek kart numarası ve şifre bilgileri ile trafik cezaları ödenebilmekte iken; aynı işlem farklı siteler ve kanallar kullanılarak tekrarlanabilir.

GİB Sistemi Üzerinden Trafik Cezası Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından trafik borcu ödemek sayfaya giriş yapılmasının ardından gerçekleştirilecek işlemler dahilinde mümkündür. www.gib.gov.tr adresinden sisteme giriş yapılmasının ardından seçenekler sekmesinden motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme tuşuna tıklanmalıdır. Sonrasında karşımıza çıkan ekranda sistem tarafından kullanıcıya bazı sorular sorulacaktır. Bu sorular plaka, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, vergi numarası ve tescil bilgilerini içermektedir. Tüm bilgiler doğru olarak girilmeden bir sonraki aşamaya erişime izin verilmemektedir. Bilgiler girildikten sonra tamam tuşuna tıklanmalıdır.

Açılacak pencerede plaka üzerine yazılan trafik cezaları, tarihleri ve nedenleri ile birlikte görülebilmektedir. Hangi trafik cezası ödenmek isteniyorsa üzerine tıklanarak kredi kartı konusundaki sorulara cevap verilmesinin ardından ödenebilir. Bu sayede evden, kolay bir şekilde ödeme işlemi gerçekleşir.

Aynı şekilde yalnızca yürürlükte olan ya da yeni yazılarak sisteme işlemiş cezalar değil, geçmiş ödenmemiş cezalar da ödenebilmektedir. Bunun yanında aynı pencerede ödenmiş cezalar da görülebilir.

Sistemde bazı durumlarda trafik cezaları görünmeyebilir. Siz ceza aldığınızdan eminseniz ancak bu sistemde göremiyorsanız, ceza henüz sisteme girilmemiş demektir. Bu durumda birkaç gün bekleyerek sisteme tekrar giriş yapmanız gereklidir.

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası Ödeme

E- devleti kullanarak trafik cezası ödemek istendiğinde, sistem otomatik olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sayfasına yönlendirme vermektedir. Bu nedenle yalnızca e- devlet kullanarak trafik cezası ödemek mümkün değildir. Ancak e- devlet sistemi üzerinden trafik cezaları görüntülenebilir. Görüntülenen cezalar, sebepleri ile birlikte, sadece e- devlet şifresi ve T. C. Kimlik numarası kullanılarak tespit edilir ve ek olarak herhangi bir bilgi istenmez. E- devlet arama çubuğuna trafik cezaları yazılarak direkt olarak sayfaya yönlendirme alınabileceği gibi araç ve plaka sorgulamasından da trafik cezalarına ulaşılabilmektedir. Bu sayfa sayesinde sadece trafik cezalarına değil, araçların geçtiği köprülere dair HGS harcamalarına da ulaşılır.

ATM’lerden Trafik Cezası Ödeme

Alınan trafik cezasını Atm’den ödemek şu durumda mümkün değildir. Bunun yanında kişisel borçları görüntüleyemeyen Atmler, trafik cezası borcu sorgusu için de elverişli değildir. Bankalar kullanılarak yapılacak ödemelerde, sadece banka veznesine giriş yapılarak, tebliğ kağıdı ile ödeme yapılabilmektedir. Bunun için trafik cezası alınması halinde adrese gönderilen tebliğ kağıdının kaybedilmemesi gerekir. Bir kimlik ve tebliğ kağıdı ile veznelerden trafik cezası borcu ödenebilmektedir.

Banka Şubelerinden Trafik Cezası Ödeme

Alınan trafik cezasının banka şubelerinden ödenmesi için, banka şubesinin Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşmasının bulunması gereklidir. Cezanın tebliğinden sonra e- devlet sistemine kayıtlı ev adresine gelen tebliğ kağıdı yardımıyla ödemeler yapılabilmektedir. Sadece anlaşmalı bankalar tarafından ödenebilecek trafik cezası borcu, banka vezneleri tarafından kredi kartı ile alınabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşması bulunan bankalar şöyle sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • HSBC
 • Finansbank
 • TEB
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Aktif Bank

Bu bankalar dışındaki bankalara yapılması talep edilen Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilişkili ödemeler kabul edilmemektedir.

PTT Aracılığıyla Trafik Cezası Ödeme 

Gelen trafik cezasını PTT şubelerinden ödemek için de adrese gönderilen tebliğ kağıdının kaybedilmemiş olması gereklidir. Bunun yanında PTT vezneleri, yalnızca nakit ödemelerde yardımcı olmaktadır. Kredi kartı ile trafik cezası borcu ödemek isteyen kullanıcıların banka şubelerine gitmeleri ya da internet ödemelerini kullanmaları tavsiye edilir.

Trafik Cezası Sorgulama İşlemleri

Trafik cezası sorgulamak için internet kullanılması gereken işlemler takip edilmelidir. Bu işlemler e- devlet üzerinden ya da trafik.gov adresinden yapılabilmektedir. İnternet sorgulamaları ve ödemelerinde trafik cezalarında indirime gidildiği bilinmektedir.

İnternet ortamının kullanılmak istenmediği durumlarda Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubelerine başvuruda bulunularak tebliğ kağıdı alınabilir, trafik cezası bu kağıt sayesinde resmi bir şekilde öğrenilebilir. Bu şekilde yapılacak öğrenmelerde araç plakası ve araç sahibinin T.C. kimlik numarası gibi istenen bilgiler verilmelidir. Bu sayede PTT gibi araçlarla yapılacak olan ödemelerde gerekli olan tebliğ kağıdına ulaşılabilmektedir. Bunun yanında şubelerden aracın o anki durumu, ödenmeyen trafik cezalarında gelen faiz oranı, araç otoparka çekilmişse durumu ve hangi otoparkta olduğu da öğrenilebilir.

İnternet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

Alınan trafik cezasının internetten sorgusu e- devlet sisteminden ya da trafik.gov adresinden yapılabilmektedir. Bu sorgu, sayfaya girildikten sonra trafik cezası sorgula tuşu kullanılarak yapılır. Bu tuşa basıldıktan sonra T.C. kimlik numarası gibi istenen bilgilerin yer aldığı boşluklar eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Ardından sayfanın alt kısmındaki Sorgula butonu kullanılarak araç sorgulaması gerçekleştirilmelidir. Bundan sonraki aşamada sayfada çıkacak seçeneklerden uygun olan seçilmelidir. Bu seçenekler şunlardır:

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Bu seçenekler arasından size en uygun olanı seçerek ya da kontrol amaçlı olarak hepsini deneyerek aracınızın trafik cezası borçlarını öğrenebilirsiniz. Ancak otoparka çekilen araçların cezaları diğer seçeneklerde görünmemektedir.

Araç Plakasına Yazılan Cezanın Sorgulanması ve Ödenmesi

Araç plakasına trafik cezası sorgulama aynı şekilde internet üzerinden ya da Trafik Şube Müdürlüklerinden yapılmaktadır. Ancak bu sorgulama işlemi için araç sahibinin T.C. kimlik numarası istenmez, bunun yerine direkt olarak plakanın sorgulaması yapılır. Bu şekilde tespit edilen cezalar, araç sahibi veya ruhsat sahibi dışındaki kişiler tarafından herhangi bir kanaldan ödenebilmektedir.

Otopark’a Çekilen Aracın Cezası Kredi Kartı ile Ödenir Mi?

Otoparka çekilen araca kesilen ceza aynı şekilde online olarak öğrenilebilmekte ve kredi kartı ile ödenebilmektedir. Ancak araç tipine bağlı olarak var olan cezaya ek olarak otopark ücreti de cezaya yansır. Ödenmesi gereken tutar bu nedenle daha yüksek görünür. Aynı zamanda aynı sistemle aracın otoparka çekilme nedeni, otoparka çekilme zamanı ve bulunduğu otopark ile otoparktan aracın çıkarılabileceği saatler öğrenilebilmektedir. Eğer herhangi bir ödeme yapılmayacaksa, sadece 155 polis hattı aranarak sorgulama yapılabilir.

Aksatılmayan Trafik Cezası Ödemelerinde İndirim

Trafik cezalarının hızlı ödemelerinde indirim uygulanması kapsamında, ilk 15 gün içinde yapılan ödemelerde %25 indirim uygulandığı bilinmektedir. Yapılan indirimin kazanılması için cezanın hayati bir nedenle gelmemiş olması ve ilk 15 gün içinde ödenmiş olması gereklidir. Cezanın asli miktarı sorgulama sırasında görülürken, ödeme ekranında ceza miktarının %25 daha düşük çıktığı görülür. Önce cezanın tamamını çekip sonra %25’ini iade etme gibi bir durum söz konusu değildir. Örneğin ceza 100 TL ise, internetten yapılan ödemelerde, ödeme ekranında ödenen tutar 75 TL olarak görünecektir. Bunun nedeni trafik cezası konusunda titiz olan şoförleri arttırmak ve onları ödüllendirmektir. Bu sayede %25 indirim kazanmak isteyen sürücüler, trafik cezalarını zamanında ödemeye özen gösterecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

4 Yorum
 1. Anonim

  İçerik için çok teşekkür ederim. Böyle rehber konuları daha da fazla görmek istiyoruz

 2. Anonim

  Rehber konunuz için çok teşkkür ederim.

 3. Anonim

  e devlet üstünden ödeme baya kolay ve iyi yöntem

 4. Anonim

  çok iyi değil mi ya