Motorlu Taşıtlar Vergisi Kredi Kartı ile Ödeme Nereden, Nasıl Yapılır?

Abone ol

Motorlu taşıtlar vergisini kredi kartı ile ödeme yollarından bir tanesi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine girmektir. Motorlu bir taşıta sahip olan kişiler MTV ödemesi yapması gereklidir. Bu ödeme de ister nakit olarak isterse de kredi kartı ile gerçekleştirilebilir. MTV kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen kişiler de GİB internet sitesine gitmelidir. GİB’in sistemine giriş yapan kişiler vergi borçlarını kredi kartı ile ödeyebiliyorlar. Bunun dışında bankaların internet şubeleri ya da ATM’leri kullanılarak da kredi kartı ile MTV ödeme yapılabilmesi mümkün olabiliyor. Bunun için de MTV ödemesi için anlaşması olan bankalardan bir tanesinin tercih edilmesi gereklidir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Sistemine Nasıl Üye Olunur?

Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine üyelik için kimlik bilgilerinin girilmesi gereklidir. Motorlu taşıt vergisinin ödemesini yapmak adına Gelir İdaresi Başkanlığı’na kadar gitmek istemeyen kişiler ödeme işlemlerini internet üzerinden hızlı bir şekilde yapabilir. Bunun için de ilk olarak GİB sistemine giriş yapılması gereklidir. Bu üyelik için de TC kimlik numarasının yanı sıra şu bilgiler gereklidir:

 • Doğum tarihi,
 • Annelik kızlık soyasının ilk iki harfi,
 • Anne, baba, eş ya da çocuktan birisinin TC kimlik numarası.

Bunun dışında e devlet ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemine girebilmek mümkündür. Gelir İdaresi Başkanlığı’na ilişkin işlemler e devlet üzerinden de yapılabilir. Bu yüzden MTV ödemesi için de e devlet tercih edilebilir.

MTV 2. Taksit Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

MTV ödemesinin 2. Taksit tarihi Temmuz ayıdır. Motorlu taşıt ödemeleri iki taksit halinde yapılır. İlk taksitin ödemeleri her sene Ocak ayında ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında gerçekleştirilir. Bu sene de ilk taksit ödemeleri 1 Ocak’ta başladı. Motorlu taşıtı olan kişiler verginin ilk taksitini 31 Ocak’a kadar ödedi. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle başlayacak. Daha sonrasında ise ödemeler Temmuz ayı boyunca devam edecek. 31 Temmuz tarihinden sonra yapılan ödemeler için ise faiz uygulanacak.

MTV Ücretleri Neye Göre Belirleniyor?

MTV ücretlerini belirleyen faktörlerden bir tanesi motorun silindir hacmidir. Silindir hacmi ne kadar genişse ödenmesi gereken vergi miktarı da artmaktadır. Bunun yanı sıra arabanın yaşı da veri ücretini belirleyen etmenlerden bir tanesidir. Arabanın yaşı arttıkça vergi ücreti azalır. Motor silindir hacmi 1301 ile 1600 cc arasında olan araçlar için ödenmesi gereken vergi tutarı şöyledir:

 • 1-3 yaş için 1500 TL,
 • 4-6 yaş için 1124 TL,
 • 7-11 taş için 653 TL,
 • 12-15 yaş için 461 TL,
 • 16 yaş ve üzeri için 177 TL.

Ne Kadar Ödeyeceğimi Nasıl Öğrenebilirim?

MTV için ödenmesi gereken miktarın öğrenilebilmesi için başvurulabilecek farklı yöntemler vardır. Örneğin Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden borç sorgulaması yapılabilir. Bunun dışında e devlet sistemine giren kişiler de Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasını açarak yine borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu yöntemlerin dışında bankaların internet bankacılıkları ile de ödenmesi gereken MTV miktarının ne kadar olduğu öğrenilebilir. Ödeme işlemi yapmadan önce kişilerin karşısına vergi borcuyla ilgili bilgi çıkacaktır. Bu yöntemlerden bir tanesi kullanılarak hızlı bir şekilde motorlu taşıt vergi borcu sorgulaması yapılabilir.

MTV Ödemesinde Hangi Bankalar İle Anlaşma Vardır?

MTV ödemesi için anlaşmalı bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası gibi bankalar vardır. Motorlu taşıt vergisi ödemesinin yapılabilmesi için anlaşmalı bankalardan bir tanesinin seçilmesi gereklidir. Anlaşmalı olmayan bankanın herhangi bir kanalı ile ödeme yapılabilmesi mümkün değildir. MTV ödemesi için anlaşması olan bankaların tam listesine ulaşmak isteyen kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine girebilir. Bu site üzerinden hangi bankalar ile MTV ödemesi yapılabileceğine dair bilgiler bulunabilir. MTV ödemesi yapılabilecek bankalardan bazıları ise şunlardır:

 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Denizbank,
 • Odeabank

World Kart İle MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?

MTV ödemesinin World Kart ile yapılabilmesi için tercih edilebilecek farklı yollar vardır. Bu yollardan bir tanesi GİB internet sitesine girerek MTV ödemesi gerçekleştirmektir. Bunun dışında Yapı Kredi Bankası’nın bankacılık yöntemleri de MTV ödemesi için tercih edilebilecek yollardan bir tanesidir. Örneğin Yapı Kredi mobil şubesi ya da internet bankacılığı aracılığıyla World Kart ile vergi ödemesi kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. MTV kredi kartı ile ödeme yapmak için World Kartı tercih eden kişiler de 2 ya da 3 taksit imkanından bir tanesinde yararlanabiliyor. Banka 100 TL üzeri MTV ödemeleri için 2 taksit fırsatı sunuyor. Fakat GİB’in internet sayfasından QR Kod ile ödemelerini gerçekleştiren kişiler ise 3 taksit şansından faydalanabiliyor.

MTV Ödemesini Garanti Bonus İle Yapmak İsteyenler Ne Yapmalıdır?

MTV ödemesini Garanti Bonus ile yapmak isteyen kişiler bankanın şubelerinden bir tanesine gidebilir. Bunun dışında Garanti Cep ile de motorlu taşıt vergisi ödenebilir. Ayrıca 444 0 333 numaralı Alo Garanti de yine MTV ödemesi için başvurulabilecek adreslerden bir tanesidir. Pek çok kişi bu vergiyi Garanti Bonus ile ödemek istiyor. Bunun nedeni de MTV ödemelerinin Garanti Bonus ile yapılması halinde 3 taksit imkanından yararlanılabilecek olunmasıdır. Garanti Bankası Bonus Kart sahiplerine 3 taksitle MTV ödemesi yapılabilmesine olanak veriyor.

Kuveyt Türk MTV Taksit İmkanından Nasıl Yararlanılır?

Kuveyt Türk MTV ödemesi taksit olanağından faydalanabilmek için ilk olarak SMS ile kampanyaya başvuruda bulunmak gereklidir. Kuveyt Türk de müşterilerini MTV ödemesi için taksit seçeneği sunuyor. Bu taksitten de yararlanabilmek için ilk olarak ONAY MTV3T yazıp 2848’e mesaj atılması gerekiyor. Bu mesajın ardından kampanyaya dahil olabilmek mümkün oluyor. Bu sms’in vergi ödemesi son başvuru gününden önce atılması gerekiyor. Bu mesajı yollayan kişiler de MTV ödemesi için 3 taksit imkanından yararlanabiliyor.

Axess Kart İle Taksitli MTV Ödeme

MTV ödemesinin Axess kart ile yapılması halinde 2 ya da 3 taksit imkanından yararlanılabiliyor. Akbank da MTV ödemesi için anlaşması olan bankalardan bir tanesidir. Akbank’ın kartı olan Axess ile ödemelerini yapan kişiler de bazı ayrıcalıklardan yararlanabiliyor. Bu ayrıcalıklardan bir tanesi de 3 taksit ile ödeme seçeneğidir. Dileyen kişiler 2 taksit ile de ödemelerini gerçekleştirebilir. Axess ile ödeme yapacak olan kişiler de GİB’in internet sitesi ya da e devlet üzerinden ödemelerini gerçekleştirebilir. Bunun yanı sıra Akbank’ın mobil uygulaması, internet bankacılığı da yine MTV ödemesi için tercih edilebilir.

İş Bankası Maximum Kart İle MTV Ödemesi Nasıl Hangi Avantajı Sağlar?

Maksimum Kart ile MTV ödemesinin faydalarından bir tanesi 2 taksit fırsatı ile kolay bir şekilde ödemelerin gerçekleştirilebilecek olunmasıdır. MTV kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri kartlardan bir tanesi de İş Bankası’nın Maximum Kartı’dır. Motorlu taşıt vergisinin tutarı 300 TL ve üzeri olan kişilere İş Bankası 2 taksit imkanı sunuyor. Ayrıca bu ödemeler bankanın şubelerine gidilerek ödenebileceği gibi İşCep ya da internet bankacılığı ile de hızlı bir şekilde ödemeler yapılabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

2 Yorum
 1. Anonim

  Bir soracağım arkadaşlar. Ben son taksiti kaçırdım. Acaba yapılandırmam bozulur mu? Bir fikriniz var mı bu konuyla ilgili…

 2. Anonim

  Bugün son iki gün sanırım…