Motorun Ambaleye Kalkması

Abone ol

Dizel araç kullananların kabusu olan motorun ambaleye kalkması nedir?

Ambale Ne Demek?

Kelime anlamı “çok fazla gaz vererek otomobili kullanılamaz duruma getirmek” olarak tanımlanan bu kavram, motorun kontrolsüz bir yakıt veya yağ girişi ile  durdurulamaz hale gelmesini ve bozulmasıdır.

Motor Neden Ambaleye Kalkar?

Motorun yanma odasına yağın girmesidir. Dizel yakıt sıkıştırma ile yandığı için buna göre tasarlanan parçalar, yanan yağ ile kontrol edilemeyen çalışmaya sebep olur. Elektronik bir ateşleme sistemi olmadığı için kontağın kapatılması da motoru stop ettirmez. Yanma odasındaki yağın miktarına göre dizel motorların 6000-7000 devirlere çıkması mümkün olabilir. Oldukça zararlı olan bu devirler kısa sürede motorun yağsız kalarak yatak sarmasına neden olur.

Motor Ambaleye Kalkınca Ne Yapılmalı?

Böyle bir durumla karşılaştığınızda muhtemelen aracın egzoz ve motorundan yoğun dumanlar yükselecek ve motordan çok yüksek çalışma sesleri gelecektir. Motoru stop etmeniz, kontak anahtarını çıkarmanız vs. hiç bir şekilde aracın motorunu durdurmayacaktır. Bu durumda yapılabilecek birkaç şey vardır.

Manuel araçlarda, el frenini sonuna kadar çekip frene tüm gücünüzle basarken vitesi 5 veya 6’ya alıp debriyajdan ayağınızı yavaş yavaş kaldırın. Hareket edemeyen tekerleklerle bağlantı kuran motor duracaktır.
Motorun hava filtresine giden boruyu çıkarıp tıkamanız veya bir ip vs. ile sıkmanız hava girişini engeller ve yanmanın gerçekleşmesini engelleyecektir.

Otomatik araçlarda, Otomatik şanzımanlar çok yüksek motor devirlerinde vites geçişlerine izin vermez. Manuel gibi en yüksek dişliye gücü aktaramayacağınızdan motor durmaz. Bu sebeple tek şansınız motora hava girişini engellemeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!