Tork Ve Beygir Gücü Nedir Ve Arasındaki Farklar

Abone ol

Arabalardan bahsedilirken sık sık karşımıza çıkan terimlerden biriside tork gücüdür. Genellikle Beygir gücü ile karıştırılan tork, arabaların en önemli özelliklerinden birisidir. Peki nedir bu tork gücü?

Tork Nedir?

Tork, arabalarda döndürme gücü olarak ifade edilir. Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse aracın motorunda bulunan krank milinin bir dakika içerisinde yaptığı dönüş sayısıdır. Dönüşlerin çok veya az olması, aracın hızını ve çekişini belirler.

Tork, arabalarda motorun dönme kuvvetinin tekerlekleri itme kuvvetine dönüştürülmesini sağlar. Yani aracın çekiş gücü ve özellikle yokuş çıkarken gösterdiği performans, torkun iyi olması ile mümkün olur.

Beygir Gücü Nedir?

İngilizcesi HorsePower olan beygir gücü, 75 kg ağırlığındaki bir aracın, 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için ihtiyaç duyulan güç miktarıdır. 1 beygir gücü atın saniyede 1 metre ileriye taşıdığı güç 50 kg’dir. Ancak arabalarda belirlenen beygir gücü, mühendisler tarafından 75 kg olarak belirlenmiştir.

Beygir gücü, ilk olarak makineler üreten James Watt tarafından kullanılmıştır. İnsanlar makinelerin gücünü sorduğunda herkesin bildiği güç miktarı ile karşılaştırma yapması gerekiyordu. Bunun da en basit şekliyle atların güçleriyle kıyaslayarak buldu.

Tork ve Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir?

Tork gücü, çekiş kuvveti, beygir gücü ise daha çok hız ile ilgilidir. Gücün kullanılacağı ihtiyaçlar farklıdır, temel ayrım budur. Örneğin yarış arabalarında beygir gücü fazladır; çünkü hızlı olmaları gerekir. Tork gücünün hızla bir ilgisi yoktur. İşte beygir ve tork farkı budur.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

13 Yorum
 1. Anonim

  anladıgım kadarıyla aynı işlem ikiside birbirine ihtayç duyuyor

 2. Anonim

  iyide tork u güç yapan nedir hangi parçalardır

 3. Anonim

  sizin söylediklerinizden anladığıma göre söylüyorum. Şöyle özetlesek olur mu tork daha düşük devirlerde veya daha fazla yük altındayken bile motorun stabil çalışması hp motorun anlık gaz tepksi (yani devirlenmesi)

 4. Anonim

  krankın dönüşünü hıza veya çekişe çevirmek şanzumanın tasarrufundadır. 1.vites tam devirde hız en düşük fakat tork en yüksektir.

 5. Anonim

  tork krank milinin bir dakika içerisinde yaptığı dönüş sayısı falan degildir. bir dakikadaki donus sayisi adi ustunde RPM dir. tork dondurme kuvvetidir. motorun gercek gucudur. Newton metre ile yada lb/ft ile olculur. ayrica aracin hizina direk etki eder.

 6. Anonim

  torkun nasil hizla ilgisi yok. ne sacmalamissiniz. dondurme momenti olmadan tekerleri nasil dondurucen havaylami……

 7. Anonim

  atmasyon

 8. Anonim

  tork birinci kısımda iyi açıklanmamış. krank milinin bir dakikadaki dönüşü her motorun dakika devridir.son kısmdaki tork açıklaması ,beygir gücü ile tork kıyaslaması değildir. bütün araçlarda düşük viteslerde tork .yüksek viteslerde hız our.hız ile kuvvet ters oarantılıdır.tork motorun belli devirlerindeki koparma güçüdür.

 9. Anonim

  Beygir gücü hesaplamaları yerçekimine karşı yapılan iş hesaplanarak bulunur. Buradaki 75 kg’lık yükün 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi tanımıda metrik beygir gücü (PS-Pferde Stärke) tanımıdır. HP kraliyet birim sistemine göre hesaplanan beygir gücüdür.

 10. Anonim

  ne tork’un ne de Beygir gücünün dönüş sayısı ya da hızıyla ilgisi yok. Makalyei yazan kesinlikle işten kovulmalı

 11. Anonim

  Krank mili hızlı dönerse araç daha hızlı oluyor, bu beygir gücü anladım. Ancak krank milinin hızlı dönmesi aynı zamanda 1 sn deki dönüş hızı da aynı değil mi. Anlamadım dersem kızmayın lütfen.

  1. Anonim

   evet krank işini daha detaylı anlatabilirdi hızlı dönmesinin gücemi yoksa hızamı etki ettiği pek anlaşılmadı

   1. Anonim

    Örneğin : Traktör ūn beygir gücü bir Sedan otomobile göre daha yüksek olabilir fakat sürati Sedan otomobile göre daha düşüktür.