Zorunlu Trafik Sigortası Yapan Bankalar Hangileri?

Abone ol

Trafik sigortası yapan bankalar, trafik sigortalarının zorunlu olarak tutulması sebebi ile uygun oranlarda trafik sigortalarını müşterilerine sunmaktadırlar. Özellikle ülkemizde faaliyet gösteren birçok bankada trafik sigortasının yapılıyor olması, vatandaşları alternatifler içinde kaybolmaya iten en önemli sebeplerden bir tanesi olmuştur. Hangi bankanın daha iyi olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşayan pek çok kişi, trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırırken derin bir arayışa düşer. Bankalarla anlaşması bulunan sigorta acenteleri üzerinden yapılan sigortalar genellikle motor hacmi ve model olarak belirli bir prosedüre göre hesaplansa da yine de bankalar arasında bazı değişkenler fark etmektedir. Bu yüzden bankalardan zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yapan Bankalar Hangileridir?

Trafik sigortası yapan bankalar, ülkemizde faaliyet gösteren hem kamu destekli hem de özel bankaların büyük bir kısmıdır. Ancak genel olarak trafik sigortasını yapan bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Finansbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Halk Bankası
 • Deniz Bank
 • Akbank

Gibi bankalardır. Yukarıdaki bankalarla gerekli görüşmeleri yapan kişiler, kendilerine en uygun ödeme planlarını oluşturarak zorunlu trafik sigortalarını oldukça avantajlı bir şekilde yaptırabilirler.

Bankalardan Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Bankadan zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyen kişilerin avantajları, özellikle ödeme planlarıyla alakalı olmaktadır. Buna göre kişinin düzenli olarak maaşları her ay banka üzerinden yatıyor ise, kişilerin sigorta ödemeleri maaş üzerinden otomatik olarak alınacak ve bu da kişiyi ekstradan farklı bir kurumla ödeme için uğraştırmayacaktır. Aynı zamanda sigorta ödemesini geciktirme gibi durumlar da ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra bankaların hizmet sektöründe oldukça sağlama olmasından dolayı sigorta ödemelerinde herhangi bir aksilik yaşanmaz.

Ziraat Bankası Zorunlu Trafik Sigortası

Ziraat Bankasından zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyen kişiler, ülkemizde bu konuda oldukça tecrübeli olan en ideal bankalardan birinden hizmet almış olacaktır. En uygun ücretlerle müşterilerini hiçbir şekilde sıkıntıya sokmayan Ziraat Bankası, yapmış olduğu zorunlu trafik sigortalarında ilk olarak ilgili yasaları uygulayan ilk banka olma niteliğini de taşımaktadır. Kamu destekli banka olması sebebiyle pek çok kişinin gözü kapalı güvendiği bir kurum niteliğini taşıyan banka, diğer bankalara kıyasla bu konuda en uygun ücretlendirmeyi yapan bankalardan birisidir. Bankanın sunmuş olduğu zorunlu trafik sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler, bankanın resmi internet adresini kullanabilir ya da herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek gereken detayları öğrenebilirler.

Ziraat Bankası Zorunlu Trafik Sigortası Ücretlendirmesi

Ziraat Bankası zorunlu trafik sigortası ücretlendirmeleri, poliçe teslimi ile birlikte peşin olarak yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda hem kişilerin bütçeleri hem de bankanın inisiyatifi ile taksitlendirilerek ödeme de yapılabilir. Ancak Ziraat Bankası, taksitle ödeme yapacak olan kişiler için 4’te 1 oranında peşin ödeme beklemektedir. Buna göre zorunlu trafik sigortası yaptıracak kişiler, yaptıracakları sigortanın ücretlerini 4’te 1 oranında peşin olarak ödemeli ve kalan kısmı taksitlendirmelidirler.

Ziraat Bankası Kasko

Ziraat Bankasından kasko yaptırmak isteyen kişiler, trafik sigortaları ile ek olarak bankanın kasko hizmetlerinden de faydalanabilmektedirler. Hususi araçların kasko sigortalarını yapan banka, birçok kayıp, hasar, doğal afet gibi durumlarda da müşterilerinin mağduriyetini gidermek için elinden geleni yapmaktadır. Tüm bunları sigortaya dahil eden ve koruma teminatı veren banka oldukça uygun ödeme planlarıyla pek çok kişinin tercih ettiği bankalardan birisidir.

PTT Trafik Sigortası

PTT trafik sigortası, PTT’nin kendi sistemine göre sigorta hizmetlerini uyarlaması ile başlamıştır. Belirli bir süredir sigorta hizmetleri veren PTT, düşük fiyatlandırmaları ile yeni dönemde en fazla tercih edilen kurumlardan birisidir. Kurumun zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyen kişilere sunduğu en büyük avantaj ise diğer kurumların sunmuş olduğu trafik sigortalarını karşılaştırma imkânı vermesidir. PTT trafik sigortası hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler, kurumun resmî sitesi üzerinden kendi kişisel bilgilerini girerek sorgulama yapabilmektedirler. Sigorta ürün seçenekleri içinde oldukça geniş ürün yelpazesine sahip olan kurumun, aynı zamanda müşterileri için sunmuş olduğu ücretler de oldukça uygundur.  Sigorta tekliflerini görmek isteyen kişiler, PTT’nin sitesindeki sigorta alanı üzerinden araçlarının ruhsatına ve plakasına ait borç sorgulaması yapabilmektedirler. Sorgulama sayfası üzerinde aynı zamanda diğer kuruluşlara ve sigorta şirketlerine ait sorgulamaları yapmak da mümkündür. PTT’nin sorgulama ekranı üzerinden yaklaşık 9 farklı şirkete ait sorgulama sayfası görüntülenebilmektedir. Bu sayfayı kullanarak kişiler dilerlerse PTT üzerinden dilerlerse farklı kurumlardan sigorta şirketini seçerek sigorta işlemlerini yaptırabilirler.

Halk Bankası Zorunlu Trafik Sigortası

Halk bankasından trafik sigortası yaptırmak isteyen kişiler, bankanın uygun ödeme koşulları ile sunmuş olduğu geniş sigorta çeşitlerinden faydalanabilmektedirler. Sıklıkla kişilerin tercih ettiği kurumlardan birisi olan Halk Bankası, zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyen kişilere online sistem üzerinden de yardımcı olabilmektedir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyen kişiler, sigorta durumlarına ilişkin sonuçları ve tüm sorgulamaları bankanın online internet adresi üzerinden yapabilirler. Sorgulama işlemlerinin online sistem üzerinden yapılmasına olanak tanıyan bankanın sigorta teklifleri hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler, bankanın en yakın şubesine giderek sigortalama işlemlerini tamamlayabilirler.

Garanti Bankası Zorunlu Trafik Sigortası

Garanti Bankasından zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyen kişiler, bankanın sunmuş olduğu uygun ödemelerden ve fırsatlardan da faydalanabilmektedirler. Garanti Bankası, zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyen kişiler için kasko ve trafik sigortası ödemelerinde %25 oranında indirim ve kampanyalar sunmaktadır.

Garanti Bankası Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulaması

Zorunlu trafik sigortası sorgulamalarını bankanın resmî sitesi üzerinden yapmak isteyen kişiler, banka üzerinde kendilerinden istenilen;

 • Araç ruhsat bilgileri,
 • Plaka bilgileri,
 • C. kimlik numarası,

Gibi gereken bilgileri girerek banka üzerinden gereken sorgulamaları yapabilirler. Garanti Bankasının müşterileri için sunmuş olduğu zorunlu trafik sigortası hakkında detaylı bilgi almak ya da sigortalama işlemlerini tamamlamak isteyen kişiler, bankanın en yakın şubesine giderek bu işlemlerini kısa sürede tamamlayabilirler.

Zorunlu Trafik Sigortası İçin Bankalardan Alınabilecek Olan Ek Teminatlar Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırırken bankalardan alınabilen ek teminatlar, genel olarak bankaların inisiyatiflerine bağlı bir durumdur. Sigorta şirketlerinin de büyük bir kısmı bir banka ile ortak çalışmaktadır. Bunun yanı sıra sigorta işlemlerini sigorta şirketinden değil de müşterisi olduğu banka üzerinden yapmak isteyen kişiler, özellikle ödeme konusunda diğer kuruluşlara kıyasla daha avantajlı olabilmektedirler. Bu duruma verilebilecek en önemli örnek sigorta ödeme planlarıdır. Normalde peşin olarak alınan sigorta işlemi ücretleri kişilerin müşterisi olduğu bir banka üzerinden yapıldığı takdirde taksitli olarak ödenebilmektedir. Bu durum da kişileri oldukça rahatlatan bir durumdur. Bunun yanı sıra bankaların uygulamış olduğu sigorta ücretleri, özel sigorta şirketlerine kıyasla bir seviye daha düşüktür. Zorunlu trafik sigortasını bankalar üzerinden yaptırmak isteyen kişilerin sahip olacağı diğer önemli avantaj ise bankanın müşterileri için sunmuş olduğu araç yardım hizmetleridir. Bu gibi avantajlar ve daha fazlasını öğrenmek için kişilerin bankalar arasında bir kıyaslama yapması ve kendisine en uygun ödeme planına sahip olan bankayı seçerek o banka üzerinden sigortalama işlemlerini yapması gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

7 Yorum
 1. Anonim

  Bilgi için çok teşekkür ederim

 2. Anonim

  trafik sigortasını ödemediğimiz takdirde ceza ne kadar geliyor

 3. Anonim

  Yeni araç aldım acaba ilk sigorta yaptırırken çok para öder miyim

 4. Anonim

  internet bankacılığı kullanılıyordur sigorta için

 5. Anonim

  İnternet bankacılığından yatırılıyor mu peki?

 6. Anonim

  Güzel ve dolu dolu bir içerik olmuş. Ellerinize sağlık.

 7. Anonim

  Tamda aradığım bir içerikti ellerinize sağlık 🙂 – Ahmet Karaca