Kış Lastiklerinin Hava Basıncı Hangi Değerlerde Olmalı?

Soğuk havada içerideyken ortam sıcaklığına göre lastik hava basıncınızı doğru şekilde ayarlayabilmeniz için tavsiyeler...

Kış mevsimi yavaştan kendini hissettirmeye başladı. Peki kış lastiklerinin hava basıncı’na nasıl dikkat edeceğiz? Hava sıcaklıkları düştüğünde, lastik hava basıncınız da düşmektedir. Örneğin, bir lastik 20°C’de 2 bar (29 psi) şişirildiyse, lastik hava basıncı 0°C’de sadece 1,8 bar (26 psi) okunabilmektedir.

Soğuk havalarda dışarıdayken, ortamın sıcaklığına göre, lastiklerinizin hava basıncını ayarlamak istediğinizde, araç üreticinizin tavsiye ettiği hava basıncı değerlerine sadık kalmanızı öneriyoruz.

Kış Lastiklerinin Hava Basıncı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç üreticinizin belirttiği hava basıncı değerlerine;

– Aracınızın kullanım kitapçığında,

– Sürücü koltuğunuzun yanındaki yan kapının üzerindeki etiketlerde,

Kış Lastiklerinin Hava Basıncı

– Yakıt deposu kapağının iç yüzü üzerinde bulunan etikette bulabilirsiniz.

Soğuk havada içerideyken ortam sıcaklığına göre lastik hava basıncınızı doğru şekilde ayarlayabilmeniz için tavsiyeler:

Hava sıcaklığının lastiklerin hava basıncı üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Lastik hava basınçlarınızı içeride, bir garaj veya atölye ortamında ayarlayacaksanız, araç üreticisinin tavsiye ettiği basınç değerlerine 0,2 bar (3 psi) ilave etmenizi öneriyoruz.

Bu, içerideki atmosfer ile dışarıdaki sıcaklığı da dengeleyerek en doğru değeri bulmanızı ve aracınızı güvenle kullanmanızı sağlayacaktır.

Kaynak: Car

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!