Megane ve Jetta karşılaştırması

Ülkemize üretilen ve satış adetlerinde hep kendisini zirvede gören Renault Megane Sedan, dizel motordan yoksun VW Jetta karşısında tacını kaptırmamayı başaracak mı?

Ülkemize üretilen ve satış adetlerinde hep kendisini zirvede gören Renault Megane Sedan, dizel motordan yoksun VW Jetta karşısında tacını kaptırmamayı başaracak mı?

Bazı modeller vardır adları bile başarı için yeterlidir. Tıpkı Renault Megane Sedan gibi. Bu araç satışa sunulduğu zaman – ki model adı değişse bile- her zaman en çok tercih edilen modellerden olacağı konusunda kimsenin aklında şüphe olmamasını sağlıyor.

Kısa bir süre önce yenilenen ve Renault’nun Bursa’daki fabrikasından pek çok ülkeye ihraç edilmeye başlanan Megane Sedan, zorlu sedan sınıfında kendisine rakip olarak VW Jetta’yı görüyor. Bugüne kadar bu iki model arasında kıran kırana geçen rekabet, Jetta’nın dizel motorla ithal edilmesinin sona ermesinden sonra Renault lehine dönmüş olsa da şimdi de benzinli otomatik versiyonları ile hem binek hem de filo kullanıcıları arasında rekabete dahil oldu. Biz de bu iki aracın benzinli otomatik versiyonlarını sizin için karşılaştırdık.

Tasarımda Renault üstün: Renault Megane Sedan yeni satışa sunulmasının etkisiyle rakibi Jetta’dan çok daha dinamik ve genç görünüyor. Jetta elbette kötü bir tasarıma sahip değil ancak artık tasarımının eskimeye başladığı da bir gerçek. Renault’nun Talisman ve Megane HB modellerinin bir karışımı gibi duran tasarımında önde katlı motor kaputu, büyük farları ve ızgarası ve 18 inçlik jantların bile küçük görünmesini sağlayan geniş çamurlukları sayesinde şu anda satılmakta olan en sportif sedanlardan.

Jetta ise rakibine kıyasla çok daha sade hatlara sahip bir model. Önden arkaya araçta göze çarpan bir detay bulmak zor. Buna karşılık aracın tasarımı göze hiç de kötü gelmiyor. VW’nin marka tasarım felsefesinin çok başarılı şekilde uygulandığı Jetta, sade ancak şık bir otomobil. Passat modeline benzer çizgilerin kullanıldığı araçta bu sayede premium algısı oluşturulmuş.

İç mekanlar ferah: Her iki aracında dış tasarımındaki farklılık iç mekanda da devam ediyor. Megane daha teknolojik bir iç mekanla sizi karşılarken Jetta daha konforlu bir yaşam alanına sahip. Megane Sedan’ın orta konsolunda tabletvari ekran tüm ilgiyi üzerine çekiyor. Araçla ilgili tüm kumandaların yapılabildiği bu ekranda sürüş esnasında alışana kadar gözleri yoldan ayırmak gerekiyor. Ancak alışma sürecinden sonra bu ekranını kullanımı bir hayli kolaylaşıyor.

Jetta’nın orta konsolunda ise alışılagelmiş VW çizgilerindeki yapısıyla size hiç yabancılık çektirmiyor. Kullanılan malzeme kalitesi ve işçilik rakibinden yer yer daha iyiyken görünüş olarak ondan bir hayli sade. Bu tarz araçlar için bir hayli önemli olan yaşam alanı genişliği konusunda Megane rakibinden bir adım önde yer alıyor. 2711 mm’lik dingil mesafesinin etkisiyle iç mekanında 5 kişinin son derece rahat yolculuk etmesini sağlayan Megane önde oturanların boyu uzun olsa da sıkıntı yaşatmıyor. Jetta’nın iç mekanında da bir sorun olmamasına karşılık arka kısım rakibinden biraz daha dar. Özellikle omuz mesafesi konusunda Megane daha avantajlı. İki modelin arka koltuklarının yerleşimi nedeniyle de bu tarz bir fark olmuş. Megane daha yatık koltuk tasarımına sahip olduğu için daha avantajlı.

Bu tarz sedan araçların tercih sebebi olan bagaj alanı konusunda Jetta sadece rakibi değil, bu sınıftaki pek çok modeli geride bırakmayı başarıyor. 510 litrelik yükleme alanı hem çok geniş hem de kullanışlı. Megane’ın 503 litrelik alanı da kullanışlı olsa da rakibi bu alanda çıta yüksekliğini belirliyor. Bir süre önce yaşanan emisyon skandalı nedeniyle Jetta artık ülkemizde dizel motorla ithal edilmiyor. Bu nedenle de aracın satış adetlerinde bir gerileme söz konusu. Ancak buna rağmen kemikleşmiş bir tüketici grubu bulunan model hala en çok satılanlar listesinde kendisine yer buluyor.

Jetta şu anda ülkemizde 1.2 TSI 105 HP ve 1.4 TSI 125 ve 150 HP’lik 3 motor seçeneği ile ithal ediliyor. Bu 3 güç ünitesinde de DSG otomatik vites kutusu satın alınabiliyor. Şu anda bu araçta dizel motor olmasa da yeni yılla birlikte dizel motorun tekrar satışa sunulması bekleniyor. Bu gerçekleştiğinde de rekabet yeni bir boyut kazanacak. Renault Megane ise motor konusunda daha şanslı. 1.6 litrelik atmosferik benzinli ve 1.2 lt turbo benzinli alternatifleri bulunan otomobil dizel motor olarak da 1.5 litrelik ünite ile birlikte yeni 1.6 litrelik 130 HP güç üreten versiyonu sunuyor. 1.2 benzinli ve 1.5 dCi dizel motorlarda Renault, EDC çift kavramalı şanzıman seçeneğini tüketicilere sunuyor.

Biz ise bu araçlar içinde benzinli otomatikleri seçtik. Son zamanlarda dizel motorlarda yaşanan sıkıntılar ve benzinli motorlardaki gelişmeler sayesinde dizel motorun pabucu artık dama atılmaya başlandı. Zaten yeni nesil benzinli motorların ortalama tüketim değerleri de dizel motorları kıskandıracak kadar düşük.

Jetta sadece benzinli: Jetta 1.4 litrelik hacimden 125 HP güç üretirken Megane 1.2 litreden 130 HP güç elde ediyor. Her ne kadar Megane kağıt üzerinde daha güçlü olsa da büyük hacim sayesinde daha dengeli elde edilen güç ve tork ile 7 ileri DSG şanzıman sayesinde Jetta rakibinden performans olarak daha avantajlı. Her iki modelin de vites kutuları çift kavramalı ünitelerden oluşurken DSG kendisini ispatlamış bir ünite olmasıyla rakibinin önünde yer alıyor. Her iki araçla yola çıktığımızda ise Megane’ın çok daha dinamik olduğunu görüyoruz. Sert ayarlı süspansiyonla uyum içinde çalışan direksiyon sisteminin de katkısıyla Megane zorlanmalarda bile rakibinden daha iyi yol tutuyor. Ayrıca süspansiyonu daha sessiz çalışması da iç mekandaki gürültü seviyesini düşürüyor.

Jetta daha konfor odaklı ayarlara sahip. Bu nedenle de düz yolda Megane’dan daha başarılı. Ancak bu konforlu yapı onu virajlarda daha güçsüz kılıyor. Aracın yana yatması rakibinden daha fazla. Her iki aracın satış fiyatları sınıf ortalamaları içinde kalıp, birbirine yakın olsa da donanım seviyeleri farklı. Jetta 1.4 TSI DSG versiyonunda Renault’nun önünde yer alsa da donanımlı modellerde fiyatını rakibinden daha fazla artırıyor ve ondan 3 bin TL daha yüksek bedelle alınabiliyor.

Sonuç: Bu iki otomobil şu anda satılmakta olan sedanlar içinde tartışmasız en iyilerden. Bu sınıfta Ford’dan Skoda’ya kadar farklı alternatifler olsa da rekabet bu iki model arasında geçiyor. Jetta dizel motor eksikliğine rağmen keyif veren motor-şanzıman kombinasyonu ile hala çokça tercih ediliyor. Megane Sedan ise zengin motor seçeneği, yerli olmanın getirdiği avantaj, şık tasarım gibi pek çok noktasıyla rakibinin az da olsa önünde yer alıyor. Eğer Jetta tekrar dizel motora kavuşursa o zaman bu rekabet çok daha çetinleşecektir ancak şimdilik Megane sırasını kaptırmıyor ve hala bu sınıfın en çok satılanı olmayı sürdürüyor.

Kaynak: Oto Stil

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!