Muhteşem 5 Retro Konsept Otomobil

Muhteşem retro konseptlere göz atmaya ne dersiniz?

Bazen geleceğe büyük bir adım atmak için geriye dönüp bakmak gerekir. Bakın taze fikirlere neler öncülük yaptı?

Top 5 Retro Konsept Otomobil

1. ABARTH 127

1970’lerin başında çıkan Fiat 127’nin Abarth versiyonu diye bir şey yoktu ama bu endüstriyel tasarımcı David Obendorfer’i durdurmadı.

Bugün bile hala güncel görünen bir tasarım çıktı. Ayrıca Renault 4 ve Fiat 600 çalışmalarına da bakın.

Abarth 127 Retro Konsept

2. AUDI ROSEMEYER

R8’den önce Gümüş Ok’tan ilham alınan ve yarış pilotu Bernd Rosemeyer’in ismini taşıyan araç vardı. Sekiz litre W16 motorunu kullanıyordu.

2000 yılında fuarda büyük ses getirmişti ama üretim maliyeti çok yüksekti. Yine de R8 için güzel fikirler üretilmesini sağladı.

Audi Rosemeyer Retro Konsept

3. BMW M1 HOMMAGE

2008 yılında BMW, M1’in sınırlılarını Villa d’Este’de Hommage ile zorlayınca herkesin ağzının suyu akmıştı. 70’lerin orijinal ortadan motorlu aracı modern dokunuşlarla birleştirilmişti.

BMW bunu üretmemeye karar verdi, bunu yerine daha cesur hibrit i8 yapıldı.

BMW M1 Hommage

4. MIURA CONCEPT

Lamborghini’nin süper otomobili yaratmasının üzerinden 40 yıl geçti ve 1996’da sıra dışı Miura’nın yeniden yorumlanmış hali ortaya çıktı.

Murcielago mekanikleri onun üretilmesi için işleri kolaylaştırsa da, patron Stephan Winkelmann onu veto etti: ‘Lamborghini gelecekle ilgilidir, geçmişle değil’ diyerek ısrarcı oldu.

Miura Reto Concept

5. VW ECORACER

2005 senesinden itibaren karbonfiber EcoRacer, yeni fikirlerin test edildiği güzel bir konsept oldu. Ağırlığı sadece 850 kg’ydi ve 1.5 TDI motoru kullanıyordu.

0-100 km/s hızlanması 6.3 saniye, 230 km/s hıza çıkabiliyor ve 3.5 lt/100 km tüketim ortalamasına sahipti. Aynı zamanda coupe’den roadster’e ve speedster’e geçiş yaptı.

VW Ecoracer

Kaynak: Car

İlginizi Çekebilir

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!