Opel Astra’da Oluşan Elektrik Sorunu İçin Ne Önerirsiniz?

Opel Astra'nın aküsünü değiştirince beliren sorun...

Abone ol

Sahibi olduğum Opel Astra’nın aküsünü değiştirdim ve ardından bazı sorunlar ortaya çıktı. Yolda giderken birden göstergedeki ibreler düştü ve motor stop edecek gibi oldu. Bu esnada direksiyon ağırlaştı. Bu eylemler 3 saniyede oldu ve sonra araç tekrar düzeldi. Özel serviste alternatörü kontrol ettirdim ve sorun yoktu. Sadece sigorta kutusunda 80 V yazan bir sigorta hafifçe yerinden oynamıştı. Ancak aracımdaki sorun devam ediyor. Siz bu konuda neler önerirsiniz?

Opel Astra görünümü

O.U: Akünün yenisiyle değiştirilmesi sonucu oluşan bazı kontrollerin yapılması gerekiyor. Akü değişimi sırasında akü kutup başlarında temassızlık ya da kablolarda oksitlenme olduysa bazı sistemlerin beyindeki tanımı bozulmuş olabilir.

Ancak akü değiştirmeden öncede sistemde bir sorun varsa ve yeni akü takıldıktan sonra da temassızlık olduysa bu tarz sorunlar olacaktır.

Bu sorun ara sıra olsa da sorunu kesinlikle çözmek zorundasınız. Araç, yetkili serviste akü kutup başlarından itibaren komple kontrol edilmeli ve sistemdeki elektrik kesilmesinin nedeni incelenmelidir.

V kayışının durumu ve gerginliğiyle birlikte alternatörün de performans kontrolü yapılmalıdır.

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

2 Yorum
  1. Anonim

    umarım peugeot’un yeni çıkaracağı elektrikli arabalarda böyle sorunlar olmaz

  2. Anonim

    sonuçta her şeyde olduğu gibi bu arabaların da düzenli kontrolleri yapılması gerekiyor