PeugeotPeugeot

Peugeot Partner Tepee 1.6 HDI

Peugeot Partner Tepee, yenilendiğinde dikkat çekici tasarımı ile hafif ticari araç pazarında ilgi çekmişti. Partner Tepee, makyajdan geçerek kendini bu sınıfta tekrar hatırlattı.

0 4.799

Peugeot Partner, komple yenilendiğinde rakipleri arasından sivrilmiş ve dikkat çekmişti. Ardından rakiplerinin yenilenmesi ile Peugeot Partner Tepee’de makyajlandı. Makyajlı Partner Tepee, kendini ilk bakıştan itibaren belli ediyor. Test aracımız Partner Tepee, yeni nesil 114 HP’lik 1.6 litre motora sahip. 5 farklı donanım seviyesi bulunan Partner Tepee, hafif ticari araçların birçoğunda olduğu gibi otomobil konforunu fazlasıyla sunmakta. 

Tasarım

Peugeot’nun yeni tasarım felsefesinin yansımasını Partner Tepee’de de görmek mümkün. Ön kısımdaki logonun hemen altındaki Peugeot logosu ve yeni dizayn ön tampon bu felsefeyi iyi şekilde yansıtmakta. Yeni tampon tasarımında gündüz farlarına bağımsız olarak yer verilmiş. Sis farları yine tamponun alt kısmında ve bizim test aracımızın donanım paketindeki sis farları viraj aydınlatmada da kullanılıyor. Önden bakıldığında Partner Tepee’nin biraz daha somurtkan bir yapıya döndüğünü söylemek mümkün. Bu durum tampondaki hava ızgaralarından kaynaklanıyor. Yan kısımda elektrikli katlanan aynalar, artık bu aracın bir otomobil konforu sunma yolunda ne kadar çok ilerlediğini gösteriyor. Yan sürgülü kapılarda camlar sadece dışa doğru itilerek açılıyor. Rakiplerinde artık elektrikli camların kullanıldığını düşünürsek, bu biraz eski duruyor; ama Partner Tepee’de bagaj kapağı camı bağımsız şekilde açılıyor. Birçok arazi aracında olduğu gibi bagaj kapağını açmadan yükleme imkânı veren bu sistem, rakiplerine göre avantaj sunuyor. Arka plakalığın üst kısmında bulunan bagaj kapağını açma butonunun yanında yer alan başka butona basarak cam bağımsız olarak açılıyor. Arka kısım ana hatlarını korusa da makyajdan olumlu şekilde etkilenmiş. Stop gurubu değişimden olumlu yönde nasibini almış. 

"Makyajdan arka camda nasibini almış. Bağımsız olarak açılıyor."

 

İç mekân

Böyle bir aracın içine bindiğinizde ilk aklınıza gelen konfor oluyor. Tabii ki olması da gayet normal. Partner Tepee, bu beklentinin tamamını karşılıyor. Önce ön koltuklardan başlayalım. Oturma pozisyonu olarak ön koltuklar oldukça başarılı. Sürücü koltuğu sürüş pozisyonu olarak oldukça başarılı. 3 kollu direksiyon, spor otomobil hissi uyandırsa da iç mekân hacmi birden bu hissi siliyor. Orta konsol oldukça ergonomik. Gösterge paneli de Peugeot’nun yeni nesil otomobillerini andıran yapıya sahip. Bir minivan havası veren aracın içinde oldukça fonksiyonel gözler mevcut. Torpido gözünün dışında iki koltuğun arasında bulunan kapaklı göz, birçok eşyanızı aracın içinde muhafaza etmenizi sağlıyor. Ön koltukların tavan kısmındaki eşya gözü, bu tür araç kullananların ihtiyacını karşılayacak türden. Arka koltuğun taban kısmında paspasın altındaki eşya gözleri, özellikle çocuklu aileler için bir ihtiyaç. Buraya çocuğunuzun araç içinde sürekli olarak kullanacağı eşyaları rahatlıkla koyabilirsiniz. 

Sürgülü kapı camlarında bulunan perdeler de özellikle çocuklu ailelerin yazın çok işine yarayacak detaylar arasında. Arka koltuklar 3 bağımsız parçadan oluşuyor ve her biri ayrı ayrı katlanabiliyor veya yerinden çıkartılabiliyor. Bu sayede 675 lt. olan yük alanı arka koltuklar söküldüğünde 3000 lt.’ ye kadar çıkıyor. Tabii bu tabandan tavana kadar olan maksimum değer. Yüklemenin cama kadar olduğunu düşünsek bile koltuklar söküldüğünde oldukça büyük bir bağaj hacmi elde ediliyor.

Motor

PSA’nın ürettiği bu motor, Peugeot ve Citroen dışında birkaç markada daha karşımıza çıkıyor. Partner Tepee’de 1.6 turbo dizel motorun 90 ve 115 HP’lik 2 farklı güçte versiyonu bulunuyor. 1560 cc hacmindeki turbo dizel motor 1360 d/d’da 115 HP güç ve 1500 d/d’da 240 Nm tork üretiyor. Tork değeri ‘overbosst’ özelliği devreye girdiğinde, yani kısa süreli hızlanmalarda, örneğin sollamalarda 30 Nm’lik bir tork sağlıyor. Bu kısa süreli tork artışı, aracın turbo sistemi ile direkt alakalı. Aracım maksimum hızı 172 km/s ve bu değer hafif ticari bir araç için oldukça başarılı. 0-100 km/s hızlanma değeri ise 12.3 saniye. Yakıt tüketim değerlerine baktığımızda ise Partner Tepee’nin çok müsrif olmadığını söylememiz mümkün. Şehir içinde 6.3 lt/100 km. tüketen aracın şehir dışı tüketim değeri 5.1 lt/100 km. ve ortalama değeri ise 5.5 lt/100 km. Sürüş özellikleri ve sonuç Partner Tepee, kullanırken ilk aşamada size sunduğu otomobil konforu ve geniş iç mekânla birleştiriyor olması sürüş konforunu artırıyor. Test aracımız Allure donanım paketine sahip ve bir ticari araçtan beklenmeyecek kadar zengin. Yağmur sensöründen hız sabitleyiciye kadar birçok donanımı barındıran test aracımızın bu özelliği de otomobil aratmıyor. Sürücü konforu için her şey düşünülmüş. Ergonomik orta konsol ve direksiyonun arkasından kontrol edilen müzik sistemi sürüş konforunu artıran detaylar arasında.

Görüş konusunda bazı dezavantajları olan Partner Tepee’de park uyarı sistemi bu sorunu biraz olsun çözüyor. Hafta içi iş, hafta sonu ailem diyenler veya hobilerini araçları ile gerçekleştirmek isteyen kişilerin tercih edeceği Partner Tepee, ekonomisi ile artı puan topluyor. Yeni ve modern yüzü ile kendini güncelleyen Partner Tepee, kendinden beklenen her şeyin fazlasını sunuyor. 

Kaynak : Otomobilnews Şubat 2013 Sayısı

Bunları da beğenebilirsiniz

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!