Seat Ibiza’nın Direksiyonu Neden Sertleşti?

2009 model Seat Ibiza 1.4 TDI direksiyonunda çıkan sorun...

Abone ol

Sahibi olduğum 140.000 km’deki 2009 model Seat Ibiza 1.4 TDI‘ı tüm bakımlarını eksiksiz olarak yaptırıyorum. Ancak birkaç gün önce aracımın direksiyonunda bir sorun ortaya çıktı.

Direksiyonu tam tur çevirirken aniden sertleşti ve yumuşadı. Serviste aracımı bilgisayara bağladılar ama hiçbir sorun bulamadılar. Yetkili kişi, elektrohidrolik yapıya sahip direksiyonların aküden çok miktarda enerji çektiğini ve bu yüzden aküde de zayıflama olabileceğini belirtti. Zaman zaman ortaya çıkan bu sorun için neler önerirsiniz?

O.U: Seat Ibiza 1.4 TDI‘ın elektrohidrolik direksiyonu, akü gerilimini direkt etkiler. Aslında üreticiler otomobil tasarlarken bu durumları hesaplarlar ama zamanla aracın bakımı aksatıldıysa ya da normalden daha zor şartlarda kullanıldıysa bu gibi sorunlar çıkaracaktır.

Aracınızın direksiyonunda oluşan sertleşme, direksiyon sistemindeki bir arızadan kaynaklanıyor olabilir.

Ibiza 2009

Bu konuyu test etmek için direksiyonun sertleşip yumuşadığı konumlarda motora gaz vererek sorunun devamlı mı yoksa gaz verirken düzeldiğini test etmelisiniz.

Eğer gaza biraz bastığınızda sorun kalmıyorsa alternatör, aküyü yeteri kadar şarj etmiyordur. Aksi halde sorun servo motorda da olabilir. Sorunu yetkili serviste çözebilirsiniz.

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    arızalar beklenebilir tabi çözümün olması herkesi sevindirmiş olmalı