Triger Kayışı Ne Zaman Kopar?

Triger kayışı hakkında bilinmesi gerekenler...

Aracımın triger kayışının değişim zamanı geldi ama bir türlü servise gidemedim. Bir arkadaşım ise triger kayışının motor yükteyken daha rahat koptuğunu belirtti.

Ben ise motor yüksüz tam gazdayken triger kayışının daha kolay koptuğunu düşünüyorum. Siz, triger kayışı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Krank milinin dönme hareketini kam miline ileten triger kayışı, aslında uzun ömürlü bir parçadır ama zamanında değiştirilmediğinde kopma riski var.

Aracın ani hızlanmasında veya rölantide ani gaza basmalarda oluşan titreşimler nedeniyle bu parça normalden daha hızlı aşınır.

Triger kayışı nedir sorusu

Triger Kayışı Koparsa…

Triger kayışı koptuğu zaman pistonlarla supaplar birbirine çarparak deforme olacaklar ve yağlama ile soğutma yapamayan motor ısısı da giderek artacaktır.

Kısaca triger kayışının kopması, motor, hatta araç için büyük bir risktir. Ancak triger kayışı, periyodik değişim süresinde yenilenirse yükte veya boştayken kopmayacak.

Sonuçta triger kayışı ihmal edilmemesi gereken parçaların başında geliyor / Onno Usta

Otodünya

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

5 Yorum
 1. Anonim

  Direk triger kayışı değişmezi takım değişince çok pahalı fiyatı 1500 yklaşıyor

 2. Anonim

  Renault Scenic 1 aracımın triger kayışını zamanında değiştirdim. Ama 1 yıl sonra 15 bin km. yapmışken, trafikte dur kalk giderken trafik açıldı, yolu boş görünce 100-120 km.hızla gidiyorken, tak diye birden triger kayış koptu. Çekiciyle servise gittik, Motor yapıldı, 4000TL.masraf ettik.
  Sebebi ne olanilir.

 3. Anonim

  ”kayış parçası biraz beklesin şimdilik durumum yok” demiştim koptu ve zarar gören motor arabayı perte çıkardı o küçücük kayış koskoca arabayı çöp etti. Önem veriniz.

 4. Anonim

  Araci alali dort sene odu galariden aldim onlarda degisip degismedigini bilmiyorlr114binde aldim su anda135binde degisip degismedigini nasil anlariz

  1. Anonim

   Kopunca anlarsın…