2017 Mazda3 Sürüş Testi ve İnceleme

2017 model Mazda3 Sürüş Testi ve İnceleme. Mazda3 SKYACTIV-G 165, sınıfı için yüksek silindir hacimli olan 2,0 lt'lik motorunun kurbanı olarak Türkiye pazarında yer almasa da otomobilin zengin donanım özellikleri Türkiye'de satılan 1,5 lt'lik versiyon için de aynen geçerli.

Mazda3 SKYACTIV-G 165, sınıfı için yüksek silindir hacimli olan 2,0 lt’lik motorunun kurbanı olarak Türkiye pazarında yer almasa da otomobilin zengin donanım özellikleri Türkiye’de satılan 1,5 lt’lik versiyon için de aynen geçerli.

50 km/s’nin üzerindeki hızlarda da aktif olan otonom acil fren sistemi, LED farlar, şerit takip yardımcısı ve Head-up gösterge bunlardan bazıları.

Konu sunulan yaşam alanı olduğunda kompakt Japon, Ford ve Hyundai’ye yakın bir seviyeyi yakalıyor. Bunun anlamı Mazda3’te dört yetişkin çok geniş olmasa da yeterli yaşam alanına sahip seyahat edebiliyor. 364 ile 1263 litre arasında değişen bagaj hacmi i30’un (395-1301 litre) gerisinde kalıyor.

2017 mazda3

Güçlü önden kayma eğilimi sürüş keyfini azaltıyor: 18 inçlik sportif Michelin lastiklere rağmen Mazda3, yol tutuş parkurunda çok da istekli bir tablo çizemiyor. 1:49,3 dakikalık süre Mazda3’ü Audi A3’le birlikte az farkla Mercedes’in önünde sondan üçüncü sıraya yerleştiriyor. Sebep: Viraj çıkışlarında baş gösteren çok belirgin güç aktarımı problemi ve çok yüksek bir önden kayma eğilimi. 37,0 metrelik soğuk ve 36,2 metrelik sıcak fren mesafeleri de artık başarılı tanımını hak etmiyor. BMW ve Renault’nun bu konuda daha kötü olmaları sadece küçük bir teselli.

Mazda3’ün Motor Özellikleri

Mazda’nın motoru bu karşılaştırmadaki en yüksek hacimli ve aynı zamanda da atmosferik beslemeye sahip tek güç ünitesi olmasıyla fark yaratıyor. 165 HP ile karşılaştırmanın en güçlüsü olan 2,0 lt’lik motor gaz pedalından gelen emirlere canlı tepkiler verip yüksek devirlere çıkmayı seviyor. Ancak ne var ki otomobil sahip olduğu güç avantajını performans olarak yansıtamıyor: 9,6 saniyelik 0-100 km/s hızlanması 33 HP zayıf olan Renault Megane’dan sadece 0,4 saniye daha iyi.

Mazda3 ön konsol

Sahip olunan güç Mazda’da kendisini performans olarak gösteremese de akaryakıt pompasında yüzler gülüyor: 6,6 lt/100 km’lik ortalama test tüketimi karşılaştırmanın en iyi ikinci değeri.

Mazda3’te Dikkat Çekenler

* Mazda’da sürücüyü zengin donanımlı bir çalışma ortamı karşılıyor.

* Ekrana dokunmatik bilgi girişi sadece araç durur haldeyken gerçekleşiyor. Hareket halinde bas-çevir kumanda kullanılıyor.

 

Kaynak: Otohaber

İlginizi Çekebilir

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!