BMW M5 Sürüş İzlenimi

Dört tekerlekten çekişli ilk M5, tüyler ürperten performans verileri sunuyor.

Yeni bir otomobilin ilk tanıtımı yapıldığında kağıt üzerinde sunulan veriler heyecan uyandırıyor ise direksiyona geçmek üzere bekleme süresi geçmek bilmiyor. BMW M5 de bu heyecanı zirvede yaşatan bir model.

İlk kez dört tekerlekten çekişli bir M5 ile karşılaşacak olmak, üstelik bunun 600 HP’lik bir sedan olduğunu da bilmek heyecanı katlıyordu. Portekiz’e kadar gittik. Estoril Yarış Pisti’ndeydik. M5 ile buluşacağımız gün şanssızlık mı, yoksa şans mı bilemediğimiz yoğun bir yağış vardı.

Yeni M5’in dört tekerlekten çekişli olmasını ilk kez duyan birçok otomobilsever gibi biz de sürüş keyfinin, arkadan itiş karakteristiğinin kaybolup kaybolmadığını merak ediyorduk. Bunu Estoril’de, yoğun yağış altında deneyimleyeceğiz.

Öncü otomobil olan M5’te BMW’nin genç yetenek olarak tanıtılan bir yarış pilotu vardı. İki Türk gazeteci olarak da biz de peşine dizildik. Pistte geçireceğimiz sürede, sürüş ve çekiş kişiselleştirme seçeneklerini sırayla deneyecektik. Arkadan itiş seçeneği hariç! Evet, M5’in sürüş modlarından biri de sadece arkadan itişle ilerlemeyi sağlıyor. Otomobil ilk çalışma anında 4WD devrede oluyor. Yola standart dört tekerlekten çekiş modu ile çıkıyoruz. Sürüş kişiselleştirme seçeneklerinde Sport ve Sport+ seçenekleri de motorun karakterini değiştiriyor. M5’te motor, şanzıman, süspansiyon, çekiş sistemlerini kişiselleştirilebiliyor.

Hızlı girilen dönüşlerde ayağımızı gaz pedalından yeteri kadar çekmediğimizde, ıslak zeminin de etkisiyle arkadan kaymaya başlıyor. Bu durumda elektronik yardımcılar gereken yerde müdahaleyi yapıyor. Aktif M diferansiyel de otomobilin çizgisini korumada büyük rol sahibi. 4WD modda, tüm sürüş destekleri, Dinamik Stabilite Kontrolü devrede. M5, ıslak pistte bile adeta zemine yapışıyor. Bu kadar güçlü bir otomobilin bu kadar kolay kontrol edilebiliyor olmasından dolayı ağzımız açık kaldı.

Otomobil o kadar hızlı şekilde ivmeleniyor ki göstergeye baktığımızda hayret ediyoruz. M5’in motor kaputu altındaki turbo destekli V8, selefin elden geçirilip performansı arttırılan bir versiyonu. 600 HP gücündeki motor, 1800 ile 5600 d/d arasında 750 Nm’lik maksimum torka ulaşıyor. Bu çok etkileyici.

Direksiyon üzerinden kontrol edilebilen sürüş modları arasında, piste çıktığımızdan beri kullanmak için can attığımız 4WD Sport moduna geçtik. M Dynamic Mode ile kullandığımız M5, arka tekerleklere daha fazla tork taşıyor. Bu seçenek arkadan itiş karakterine daha yakın bir sürüş sağlıyor. Doğrusal hızlanmada olabildiğine stabil olan otomobil hızlı girilen virajlardaki dönüşlerde arkanın kontrolünü kaybedebileceğimiz izlenimi veriyor.

Elektronik sürüş yardımcılarının devreye girme eşiği şimdi çok daha yukarıda. Özellikle virajlarda gaz pedalına karşı çok daha hassas olmak gerekiyor. İki sürüş modu arasındaki fark gerçekten çok büyük. 4WD’de herkes M5’in direksiyonunda kendini usta sürücü zannedebilir. Sport seçeneğinde ise reflekslerimiz ve bileğimiz test ediliyor.

İlk fırsatta dairesel merkezi kumanda ile sürüş ekranına giriyoruz. 2WD modu karşımızda. Bu mod seçildiğinde çekiş kontrol sistemi devreden çıkıyor. Bir yerde durup sadece arkadan itiş ile 0 km/s’den kalkışı deniyoruz. Özlediğimiz M5 görüntüleri, arka tekerleklerden yükselen duman ve otomobilin arkası açılı şekilde ilerlemek. Bu mod ile fazla dozlanan her gazda aracın arkasının kaymasıyla yol aldık. Çok eğlenceliydi.

BMW M5 İç Mekan Özellikleri

M5’in iç mekanına gelince: Üst düzey malzeme ve işçilik kalitesi, küçük eşya gözlerinin yeterliliği, başarılı görüş açıları, düğme bolluğuna rağmen ergonomik olması gibi konular aklınıza bile gelmiyor.

Sonuç: Hızlanma, fren, direksiyon ve süspansiyon tepkileri çok iyi. Beş metreye yakın uzunluğuna rağmen beklentileri aşan bir atikliğe sahip. M5’e sahip olmak için 297.429 Euro’yu hazırlamak ve Şubat ayını beklemek gerekiyor.

Otohaber

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!