Dizel mi Hibrit mi? Hibrit Mercedes GLC ve Dizel Volvo XC60 Karşı Karşıya!

Otomobil markaları tam bir geçiş dönemi yaşıyor. Elektriklilere giden bu yolda dizellerle hibritler arasında bir tasarruf savaşı var. Biz de hibrit Mercedes GLC ve dizel Volvo XC60'ı karşı karşıya getirip bu soruya yanıt aradık.

Abone ol

Başlıktaki sorumuz bir süredir tartışılıyor. Bu tartışmada durum genelde dizelin lehine ilerlerken hibrit sistemlerin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla kafalar karışmaya başladı. Bunu incelemek üzere aynı sınıfta iki rakibi, Mercedes GLC ve Volvo XC60‘ı bir araya getirdik. Önce her ikisinin de fiyat listesine bakıp, müşterilerinin fiyat ve tüketim önceliğine göre yöneleceği seçenekleri görmek istedik.

Gelenekler Çatırdıyor!

Mercedes GLC’nin güncel fiyat listesinde 2,0 litre benzinli motora sahip GLC 250 ve hibrit GLC 350 e seçenekleri bulunuyor. Geçtiğimiz yıl sunulan 2,2 litrelik dizel bu sene listede yer almıyor. GLC’nin mevcut iki seçeneğinde de ortak olarak bulunan AMG donanımları esas alındığında GLC 250’nin 540.800 TL, 350 e’nin ise 618.800 TL’ye satıldığını görüyoruz. 78 bin TL fark ile daha ekonomik tüketimin yanı sıra daha iyi bir hızlanma da elde edilebiliyor.

Mercedes GLC 350 e ön görünümü

Volvo XC60’ın fiyat listesinde, dizel, benzin ve hibrit seçenekleri bulunuyor. Dizel motorlu XC60 D4 556.369 TL, benzinli T6 563.505 TL ve hibrit T8 687.505 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Buna göre, uygun fiyatlı ve ekonomik XC60 isteyen Volvo müşterisinin D4’e yönelmesi çok doğal. Biz de XC60’ın “cazip” olanıyla, GLC’nin “hibrit” olanını buluşturduk.

Mercedes GLC 350 e, plug-in hibrit bir model. İstenilirse şebeke elektriğine kablosu ile bağlanabilen otomobil, yüzde 20 doluluktan yüzde 100’e 2 saate ulaşabiliyor.

Bir diğer yöntem de sürüş modları arasında olan Charge moduyla, içten yanmalı motorun çalışarak bataryaları şarj etmesi şeklinde gerçekleşiyor. Bataryaları tam doluyken, E-mode seçildiğinde 34 km mesafeyi maksimum 140 km/s hıza kadar alabileceği öngörülüyor. Yani GLC 350 e ile günlük şehir içi yolculuğu sadece elektrik enerjisiyle yapmak mümkün. Bu özelliğiyle Mercedes, GLC 350 e için ortalama tüketim verisi olarak 2,7 lt/100 km iddiasında bulunabilmiş. Plug-in şarj özelliğini kullanmadan, otoyol kullanımını da içeren yakıt tüketimi parkurumuza göre 6,8 lt/100 km’lik tüketim elde ettik.

Volvo XC60 yan görünümü

Volvo XC60 D4’ün tüketim verilerine baktığımızda fabrika verilerine göre 5,3 lt/100 km’lik tüketim görülüyor. Test ölçümünde ise 7,0 lt/100 km’lik veri elde edildi. Bu veriler, dizel motorlu orta sınıf premium SUV’lar arasında oldukça iyi. Bu seferki kıyaslamalarımız, hibrit ile olduğundan, GLC 350 e’nin test ölçümlerine göre biraz daha ekonomik olduğu ve plug-in sistem de kullanılarak yakıt tüketiminin daha aşağıya çekilme ihtimali olması ibreyi GLC 350 e’ye yöneltiyor.

Hızlanma performansına baktığımızda, GLC 350 e’nin test ölçümlerinde 5,9 saniyelik 0-100 km/s hızlanma sunduğunu görüyoruz. Esneklik testinde, 60-100 km/s’de 3,5 saniye, 80-120 km/s’de 4,5 saniye veri elde edildi. Turbo benzinli motora eşlik eden elektrikli motorun hızlanmaya da büyük faydası olduğunu görüyoruz.

XC60 D4’ün 0-100 km/s hızlanma ölçümü 8,4 saniye, 60-100 km/s esneklik 5,0 sn, 80-120 km/s esneklik 6,0 sn olarak kayda geçti. Hibrit motorlu GLC 350 e hızlanma konusunda da çok daha cazip bir alternatif olduğunu gösterdi. Maksimum hız konusunda da XC60 D4’e göre çok daha fazlasını sunuyor.

Mercedes GLC 350 e yan görünümü

Konu sessizliğe geldiğinde GLC 350 e elektrikli sürüş ile tam bir sessizliğe bürünürken, benzinli motor devredeyken de titreşimsiz yapısıyla çok konforlu. XC60 D4 sınıfının en sessiz dizel motorlu seçeneklerinden. Kabin içerisinin ses yalıtımı iyi. Buna rağmen dizel motorun titreşimi ve sesi GLC 350 e’ye kıyasla konfordan ödün veriyor.

İnceleme ana konumuz olan tüketim, hızlanma, konfor maddelerinde GLC 350 e’nin hibrit teknolojisinin avantaj sağladığını gördük. Kimi ülkelerde yıllık vergilerin CO2 değerlerine göre alındığı düşünüldüğünde GLC 350 e, 59 g/km ile bu konuda da dizel motora göre çok ileride olduğunu gösteriyor.

XC60 ise D4 dizel motorun geleneksel kullanımına alışan kitlelerin “güvenli” ve “uzun ömürlü” bulduğu bir motor sunmanın avantajına sahip. Hibrit sistemlerinin batarya ve elektrikli motor sebebiyle, ikinci el değerini koruma, bataryaların soğuk hava şartlarında enerjisini koruma bilinmezliği, batarya ömrü ve güvenilirliği konusunda tüketiciler için soru işareti olması da hala dizel motorlara olan talebi sürdürüyor.

Sonuç

Sonuç olarak XC60’ın da hibrit seçeneği olması, GLC 350 e’ye direkt alternatif olduğunu unutmamak gerekiyor. Aynı güç ünitelere sahip iki rakibin “karşılaştırması” farklı bir konu. Bu incelemede, aynı sınıfta, dizel motor alternatifi sunulmayan bir otomobil olan GLC’nin hibrit versiyonu ile herkesin ekonomikliğine alıştığı dizel motora sahip XC60’tan hangisinin daha mantıklı olabileceğinin cevabını aradık. Eğer sizin için sadece hızlanma ve yakıt tüketimi ön plandaysa hibrit teknolojisi kesinlikle daha cazip.

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!