DS 3 Crossback İnceleme

PSA Grubu'nun premium temsilcisi DS, DS 3 Crossback ile birlikte küçük sınıfın en ilginç crossover modellerinden birine imza atıyor.

DS markasının kendi ayakları üstünde durmaya ne kadar kararlı olduğunu imza attığı yenilikler açıkça belli ediyor. DS 7 Crossback ile başlayan yeni model atağında sırada daha küçük ve ulaşılabilir bir model var. DS 3 Crossback, tıpkı ağabeyi gibi bir crossover. Ancak 4,12 metre uzunluğundaki model küçük sınıfta yer alıyor.

Yeni Hedef: DS 3 Crossback

DS logosunu gördüğümüz otomobillerde sıra dışı ve özgün tasarımla karşılaşmamız tesadüf değil. DS 3 Crossback de bu felsefeyi yansıtıyor. Altıgen ön ızgara ve tampondan aşağı uzanan LED gündüz farlarıyla ağabey DS 7 Crossback’e selam gönderen küçük kardeşin karoserinde tasarım oyunlarına bolca yer verilmiş.

DS 3 Crossback inceleme

Kapıların alt kısmında ve farlardaki dalgalanma ya da karosere gömülü kapı kolları bunlardan birkaçı. Ancak otomobilin simgesi kuşkusuz B sütunundaki köpekbalığı yüzgecini andıran çıkıntı. Bu bölümün estetik olup olmadığı tartışmaya açık. Ancak otomobile karakter kattığı tartışmasız bir gerçek.

Elmas ve üçgen gibi keskin iki formu çok seven DS markası bu yapıyı otomobilin iç mekanına da taşımış. Düğmeler, dikişler, havalandırma çıkışları ve gösterge grafiklerinde hem bu tarz ön planda tutulmuş. Kullanılan malzemeler premium iddiasının içini dolduracak kadar kaliteli.

Bununla birlikte head-up display, çift dolgulu koltuklar, yarı otonom sürüş desteği, DS Park Pilot ve DS Smart Access gibi özellikler de otomobilin geleneksel küçük crossoverlardan ayrılmasına yardımcı oluyor.

DS 3 Crossback, aslında ilk kez 2009 yılında karşımıza çıkıp DS logosunu modern zamanda taşıyan DS 3’ün halefi durumunda.

DS 3 Crossback inceleme

3 kapılı hatchback emekliye ayrılırken bundan sonra başarı bu küçük crossover ile aranacak.

Otomobil, PSA Grubu’nun CMP (Common Modular Platform-Ortak Modüler Platform) isimli yeni değişken alt yapısının kullanıldığı ilk otomobil olacak.

2019’un ikinci çeyreğinde yollara çıkacak olan otomobilde 100,130 ve 155 HP’lik benzinli, 100 ve 130 HP’lik dizel ile 136 HP gücündeki yüzde 100 elektrikli versiynları sunulacak.

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!