Ferrari 812 Superfast İlk Sürüş Testi ve Fotoğraflar

Ferrari'nin yeni 800 HP'lik GT modeli, bir fenomen olmaya hazırlanıyor.

Abone ol

Fiorano test pistinde Ferrari 812 Superfast’in lansmanında Ferrari, bize GT otomobillerinin ne olduğunu hatırlattı. Ferrari sunumlarında bagaj detayı olduğunu pek fazla göremezsiniz.

Bazı eşyaları taşıma özelliğinin yanı sıra yakından bakılmayı hak eden temel gelişmeler var. Otoparkta aracı incelediğinizde, F12 ile oranlar açısından görsel bağlantılarını hemen görebiliyorsunuz. Fakat dış tasarım yeni. Birçok aero özelliğiyle birlikte tdf’den izler taşıyor. Ferrari’nin rüzgar tünelinde ne kadar sıkı çalıştığını buradan anlayabilirsiniz. Hava girişleri, açıklıklar, kanallar, büyük bir spoylere gerek duyulmadan havayı doğru bir biçimde yönlendiriyor.

Tabandaki difüzör, yere basma gücünün yüzde 40’ını sağlıyor; bu rakam tdf ile aynı ama artık daha az sürüklenme oranına sahip.

Ferrari 812 Superfast’in Dikkat Çeken Fonsiyonel Kıvrımları

Ferrari gerçekten bu işi iyi yapıyor. 812, birçok fonksiyonel kıvrımlara sahip. Bunları, kalça kısmındaki detaylarda da görebilirsiniz. Diğer yandan uzun ama akıcı burun birden aşağıya iniyor ve tekerlekler de uç kısma yakın. 812’yi aynanızda gördüğünüzde ilginizi çekeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz, ama opsiyonel alaşım jantlar ve kırmızıdan başka boyayla daha güzel olabilir.

Kendinizi ince ama güzel desteklere sahip koltuklara bıraktığınızda, nispeten basit bir kokpitle karşılaşıyorsunuz. Sağ dizinizin yanında kritik sürüş fonksiyonları var. Her şey direksiyon etrafında konumlandırılmış.

Büyük analog takometre, orada güzel bir biçimde duruyor. Onun etrafını dijital ekranlar sarıyor. Bunların bir kısmı GTC4 Lusso’dan miras. Kabinde tüm fonksiyonlar bir arada ama buna alışmanız gerek. Sonuç olarak 812 pratiklik hedefleyen tarzda bir araç değil, bu yüzden favori radyonuzu ayarlamak biraz zaman alabilir.

Aracın isminde geçen 12 rakamı, silindirleri işaret ediyor. En son 15 yıl önce Enzo’da görülen blok üzerine yapıldı. Çap ve strok, Ferrari’nin maksimum 6.5 litre kapasite vermesini sağladı. Zaten daha fazlasına neden ihtiyacınız olsun ki? Yakıt enjektörlerindeki yüksek basınç ve artırılmış sıkıştırma oranı 800 HP güç elde edilmesini sağlamış. Ayrıca tdf’ye göre daha fazla tork var fakat bu motor güç için ayarlanmış.

Kısa vites oranlarıyla ondan maksimumu alabilirsiniz. Atmosferik motor litre başına 123 HP üretiyor ve 8900 d/dak devre ulaşabiliyor. Bu değerler, onunla ilginç sürüşler yapabileceğinizi açıkça gösteriyor.

Ferrari 812 Superfast Ön Konsol

Ferrari 812 Superfast Uzun Mesafeler İçin İdeal

Ferrari 812 Superfast ile sorunsuz bir şekilde uzun mesafeler kat edebileceğinizi anlayabiliyorsunuz. Bu, kullanıcılar için güzel bir özellik. Favori yolunuz 400 veya 5000 km uzakta da olsa önemli değil. Buraya geldiğinizde de ruh halinizin iyi olacağından eminsiniz. Hangi ayara geçerseniz geçin, motor boşluğunda özel bir ünitenin olduğunu asla unutmuyorsunuz. Eveti torktan daha güç odaklı ama buna karşın 718 Nm torku var. Hem de bunun yüzde 80’ini 3500 d/dak’tan itibaren veriyor.

İçerdiği teknolojinin sürüş deneyimini etkilemediğini ve tamamen doğal hissettirdiğini gördük. Gaz pedalı ve direksiyon son derece hisli; frenlerin güçlü ve süspansiyonların oturaklı yapısı, motordan keyif almanıza katkı sağlıyor. Bu otomobilde eski ve yeni teknolojiler birleştirilerek heyecanlı bir kombinasyon oluşturulmuş. Ferrari, kullanıcılarının eldivenleri içinde uyuklamak istemediklerini biliyor.

Sevdik: Motoru ve şasiyi.

Sevmedik: Daha güzel olabilir, fakat bu o kadar da önemli değil.

Karar: 800 HP, hiç bu kadar aklı başında hissettirmemişti.

Kaynak: Car

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!