Honda Africa Twin Motosiklet Donanım ve Özellikler

Bu güzel bahar aylarında motor kullanmak çok keyifli...

Honda Africa Twin ile bir tura hazır mısınız? Sıcak günleri geride bırakıyoruz, motor kullanmak için en ideal mevsim ilkbahar ve sonbahar. 15-25 derece arasındaki sıcaklık sayesinde üşümeden ve terlemeden motora binmek mümkün, üstelik doğanın bize sunduğu çeşitli çiçek ve bitki kokuları sürüşümüze ayrı bir keyif katıyor. Ama yine de bahar bile olsa her zaman hafif çiseleyen veya çok şiddetli yağmurdan kaçınmak gerekiyor, çünkü bu tip şartlarda motor üzerindeyken bizi hayata bağlayan lastiklerin yola tutunma güçleri çok zayıflıyor.

Havanın 4 derecenin altında olduğu şartlar ise çok tehlikeli çünkü yerde buzlanma başlıyor, mümkünse motora hiç yanaşmayalım. Her ne koşulda motora binersek binelim olmazsa olmaz ekipmanlar var, bu ekipmanları kullanmaya üşenmemek çok önemli. Hava şartları ne olursa olsun; iyi bir kask, omuz, bel ve dirsek korumalı mont, eldiven, dizlik ve korumalı bot kullanmayı ihmal etmeyin!

Tüm bu ekipmanı 30 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda giymek çok kolay değil, kabul ediyorum ama ufak bir düşmede bile bunların ne kadar hayati bir önem taşıdığını hemen anlayabilirsiniz.

GELELİM HONDA AFRICA TWIN’E…

Her yeni motora bindiğinizde belli bir alışma süreci vardır. Honda Africa Twin’e ise çok çabuk alıştım. Bu motorla biraz yol yapmak, hatta mümkünse tepe bayır, yoz toprak demeden dolaşmak lazım. Kendinizi çok fazla düz yollara şartlamayın, çevirin rotanızı doğaya doğru ve açın gazı!

Honda Africa Twin

Dakar tarihiyle iç içe olan köklerine sadık Africa Twin, şehir içi kullanımda pratik olmasının yanında şehir dışı kullanımda da konforlu bir motosiklet. 6 kademeli düz vitesli modelin yanı sıra opsiyonel çift kavramalı otomatik şanzımana (DCT) sahip bu motosiklet asfalt yollara, tozlu parkurlara ve dik dağ geçitlerine uyum sağlıyor. Düz veya otomatik vites değiştirme seçeneği sunuyor.

Benim test ettiğim DCT otomatik şanzımanlı versiyonunda gaz ayarı çok keyifli, vites kutusu çok iyi çalışıyor ancak ilk harekete geçişte gazın tepkisi sanki biraz fazla. Çok ufak bir gaz açışta motorun bir anda ileri fırlaması, alışık olmayanlar için tehlike yaratabilir, dikkat edilmesi gerekiyor.

Güçlü 1000 cc paralel çift silindir 4 supaplı Unicam tasarımını kullanmış bu da oldukça tatmin edici bir tork sağlıyor.

Frenler (ABS standart) yüksek düzeyde his ve güçlü durdurma kuvveti için yüzer disklere sahip. Motorda lastik gidon kolu kelepçeler kullanılmış. Bu özellik, zıpladıktan sonra yere inerken her türlü titreşimi ve darbeyi oldukça azaltıyor.

Honda Africa Twin’in Keskin Hatları Dikkat Çekiyor

İnce ve sağlam gövdesi, CRF etkisinin ve davranışının keskin hatlarını yansıtıyor. İyi düzeyde hava koruması ile hafif ve çevik olan bu motosiklet; pratik ve günlük şehir içi kullanım için de ideal hissettiriyor.

18.8 litre yakıt tankını hoş bir şekilde saklayan ince tasarımı ve yakıt verimliliği sağlayan motoru 400 km’ye kadar sürüş imkanı sağlamış.

Honda Africa Twin’de kullanılan çift LED farlar yakıldıkları zaman Dakar’ı kazanan makinelerin hatıralarını canlandırıyor. Arka çamurluk ve lamba ise çok şık dizayn edilmiş.

Ön cam ve panel, bütün rüzgar gücünü ters yöne çevirmek için tasarlanmış. Böylece, yüksek hızda gezinti sırasında sarsılma etkisinin azalmasının yanı sıra gösterge ekranının hemen önüne yerleştirilen akıllı hava kanalları sayesinde yüksek hızlarda denge sağlanıyor.

Honda Africa Twin Sürüş

Dikey, kokpit tasarımlı, tamamen fonksiyonel LCD gösterge hızı, hava sıcaklığını, yakıtı, DCT vites değişimlerini, saati gösteriyor. Tüm bu bilgiler, tek bir bakışla geri bildirim vermek üzere çok güzel bir şekilde ayarlanmış.

Sonuç: Africa Twin ile iki haftalık beraberliğimizde birbirimize çok alıştık, ayrılmamız da zor oldu. Kullanım pratikliği, dik sürüş pozisyonu, geniş gidonu, süspansiyon sistemi, virajlardaki dengesi ile bende çok olumlu bir etki bıraktı. Fiyat ve kalite dengelerine göre doğru bir motor olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Kaynak: Car

İlginizi Çekebilir

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!