Honda Civic Sedan 1.6 Executive Eco Uzun Dönem Testi

Kilometre başına maliyeti düşük tutmak olduğunda akıllara dizel otomobiller daha yoğun olarak gelse de, fabrika çıkışı LPG sunan Honda Civic Sedan, bu güvenle sınıfında üzerinde durulması gereken bir seçenek.

Özellikle iki önceki neslinde tasarım anlamında kompakt sedan sınıfına renk katan Honda Civic, güncel modelde de benzer bir yenilikçi portre çiziyor.

Honda Civic Sedan 1.6 Executive Eco Sürüş Testi Sonuçları

4648 mm uzunluğundaki otomobilin arka bölümü çok özgün. Alçak ve eğimli tavanın bagaj kapağıyla bütünleşmesi Civic Sedan’a liftback silueti kazandırmış.

Honda Civic Sedan 1.6

Arka koltuklarda oturanlar için diz mesafesinde cömert davranan otomobilin arka baş mesafesi de sınıf standartlarını karşılayacak kadar geniş. Bir önceki nesille karşılaştırıldığında 20 mm alçalan sürüş pozisyonu iniş-binişlerde biraz atletik olmayı gerektirirken insan kendisini spor bir otomobildeymiş gibi de hissedebiliyor.

İşçilik anlamında rahatsız edici bir kusuru olmayan Civic Sedan’ın kokpitinde sert plastiğe bolca yer verilmiş. Bu konuda daha iyi hissettiren rakipler var.

Motor ve Sürüş Özellikleri

Hafif bir sürüşü olan ve sürücüyü yormayan Civic Sedan, LPG opsiyonunu 125 HP gücündeki 1,6 lt’lik 4 silindirli bir atmosferikle sunuyor. Maksimum güç ve tork için yüksek devir çevirmek zorunda olan motorun bu yapısı kimileri için keyifliyken kimilerine de gürültüyü arttıran bir angarya olarak gelebilir.

CVT türündeki otomatik şanzımanın şehir içi hızlarda sunduğu konfor yüksek hızlı otoyol sürüşlerindekinden fazla.

Honda Civic Sedan 1.6 ön konsol

Gelelim LPG uygulamasına. 33 litrelik LPG tankı bagaj zemininde yer alıyor. Ancak güvenlik nedeniyle 28 litre doldurulabiliyor. LPG ikmali için depo kapağının içinde bir dolum ağzı var. Benzin ve LPG geçişi hissedilmezken otomobilin iki yakıt türündeki performans değerleri de birbirine çok yakın.

Benzinli kullanımda 7,9 lt/100 km olarak gerçekleşen ortalama test tüketimi LPG’de 8,6 lt/100 km seviyesinde gerçekleşiyor. 26 Kasım 2018 tarihindeki İstanbul merkezli akaryakıt fiyatlarına göre benzinle 1 km yol yapmanın maliyeti 50 kuruşa denk geliyor. LPG’de bu değer 33 kuruş.

Rekabet Karnesi

Türkiye’de Hyundai i10 ile birlikte fabrika çıkışı LPG sunan iki otomobilden biri olan Civic Sedan, sınıfında bu açıdan rakipsiz. Sınıfındaki otomobiller karşısında güvenlik donanımları açısından geride kalan otomobilin sağlam imajı önemli bir koz.

Sonuç

Makul kullanım maliyeti için ille de dizel olmak zorunda değil! Uzun garanti süresi, dizelle karşılaştırıldığında ödenen farkın kendini daha kolay amorti etmesi gibi unsurlar Civic Sedan LPG’yi daha çekici hale getiriyor. Elbette sık sık kapalı otopark kullanmıyorsanız…

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!