Honda Forza 250 Motosiklet İnceleme

Büyük Scooter pazarı geçen yıla nazaran ilk altı ayda %49 gibi ciddi bir oranda daraldı ancak önemli oyuncular gelmeye devam ediyor. Honda Forza 250 de bunların başında.

Ve nihayet Türkiye’de… Honda’nın büyük Scooter pazarındaki en önemli oyuncusu Honda Forza, 300 cc hacimli olduğu için vergi dezavantajı yaşıyordu.

Yenilenen Forza, Avrupa’da yine 300 cc hacimle piyasaya sürülüyor; fakat marka Türkiye için tıpkı Yamaha’nın X Max için yaptığı gibi 250 cc versiyonunu üretti.

Bambaşka Bir Forza: Honda Forza 250

Forza 250 geçtiğimiz ay başında satışa sunuldu. Yeni Forza, 28.700 TL etikete sahip. En büyük rakibi Yamaha X Max 250’den 1.100 TL daha pahalı ve doğal olarak kıyaslandığı X Max 300’den de 1.250 lira daha ucuz. Bu fiyat durumu birçok açıdan yaklaşımı mümkün kılıyor. Keza pahalı yorumunu da yapanlar var, iyi fiyat diyenler de var. Burada tüketicinin kişisel kaygıları belirleyici oluyor anlaşılan.

Yeni Forza, eskisine göre daha sportif ve modern scooter sınıfına kaymış. Elbette bu, tasarım sayesinde gerçekleşiyor. Forza 250, rakipleri gibi keskin ve sporcu hatlara sahip ama onlara oranla daha ağırbaşlı bir çizgiye de sahip.

İyi bir tasarım dili dengesi yakalamış, Avrupai izler de taşıyor. Daha kısa, hatta biraz daha dar ama daha yüksek bir yapıyla karşı karşıyayız. Sürücü için yüksek bir oturma pozisyonu söz konusu: 780 mm.

Genel plastik kalitesi ve işçilikten özellikle bahsetmek gerek, son derece üst seviyede bir standart var. Gerçekten bu sınıfta az görülen bir durum. Standart olan ön camın 14 cm otomatik ayarlanabilir özelliği de bu sınıf için bir ilk ve oldukça önemli bir koz. Oldukça tatmin edici bir sele genişliği ve rahatlığa sahip. Sele altı da iki adet kapalı kaskı alabiliyor. Arka çanta da kontak ve marş gibi anahtarsız olarak açılabilme özelliğiyle alınabiliyor. Gidonun altında bulunan göz kilitlenebiliyor ve içinde 12 V soket var.

Gelelim motora; yepyeni bir 250’lik blok bu. 249 cc hacimli su soğutmalı, PGM-FI enjeksiyon sistemine sahip SOHC dört supaplı. 23 HP güç üretiyor ve 6250 d/d 24 Nm tork değerine sahip. Honda’nın HSTC adını verdiği tork kontrol sistemi Forza 250’de de var ve standart olarak sunuluyor.

Yenilenen gösterge paneli neredeyse otomobil gibi geniş; analog kadrana ek olarak birçok ekstra bilgiyi de dijital ve LED olarak buluyorsunuz.

Analog hız ve devir göstergesinin ortasında 3 farklı mod arasında geçiş yapılabilen dijital bir yol bilgisayarı yer alıyor. Buradan, odometre, kalan yakıtla gidilebilecek mesafe ve anlık yakıt tüketimi – trip metre, ortalama yakıt tüketimi ve zamanlayıcı veya dış hava sıcaklığı ve batarya sensörü bilgilerine ulaşılabiliyor.

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!