KTM 1290 Super Adventure S Motosiklet İnceleme

Mükemmel aerodinamik bir kasa tasarlayan KTM mühendisleri, şehir içinde bile kullanırken insana büyük keyif veren bir motor üretmişler...

Abone ol

KTM 1290 Super Adventure S, Robocop’a benzeyen ihtişamlı görüntüsü, çıkardığı yırtıcı ses ve ön tarafa yerleştirilmiş iPad görünümlü göstergeyle çok agresif ve çok teknolojik bir makine görünümüne sahip.

860 mm’lik oldukça yüksek olan seleye oturup gidonu tuttuğumda altımda duran 160 beygir güç üreten 215 kg’lık bu canavarın gaz tepkimelerini ve dönüşlerdeki zorluklarını hesap etmeye çalıştım. Motoru hareket ettirmemle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşadım.

KTM 1290 Super Adventure S Aerodinamik

Bu cüsseli motora hakim olmak sandığımdan çok daha kolay ve keyifliydi. Mükemmel aerodinamik bir kasa tasarlayan KTM mühendisleri şehir içinde bile kullanırken insana büyük keyif veren bir motor üretmişler.

Elbette sadece şehir içinde motor kullanan insanlar için ideal bir motor olduğunu söylemek çok doğru olmaz. Uzun yol yapan, özellikle sıklıkla yol dışına çıkan, mıcırlı, toprak, kum yollara sapan, dağ tepe demeden dolaşan ve işi olduğunda şehir trafiğine de giren sürücüler için de oldukça keyifli bir motor olduğunu söylemek lazım.

KTM 1290 Super Adventure S Şaşırtıyor

Çok şık dizayn edilmiş LED far, büyük TFT ekran ve entegre viraj farları, hepsi ışıklı mod switchi ile kontrol edilen motosiklet çekiş kontrolü (MTC) ve viraj ABS’li MSC gibi elektronik sistemler günün her saati her şartta kullanımı kolaylaştırıyor.

Arkada PDS amortisör şeklinde geliştirilmiş süspansiyon ve önde 48 mm’lik ters çataldan oluşan tamamıyla ayarlanabilir WP süspansiyonlar her türlü arazi şartında eğlencenizi üst düzeyde tutabiliyor. Motosikletin depo hacmi 23 litre. Tüm bu özellikleriyle KTM 1290 Super Adventure S tam bir macera arkadaşı!

Bu motosiklette sıvı soğutmalı 2 silindir 4 zamanlı motor, 6 vitesli tırnaklı şanzıman ve dijital ateşleme ayar özelliğine sahip, anahtarsız tam elektronik ateşleme tertibatı bulunuyor. Bir sürücünün ihtiyacı olabilecek tüm bilgiler 6,5 inçlik TFT ekranda mevcut, üstelik bu ekran parlamaz ve parmak izi bırakmaz kaplamasıyla direkt gün ışığında bile kendi kendine renk değiştirerek görmenizi sağlıyor.

KTM’nin ekranı açıldığında size ilginç bir sloganla merhaba diyor “Ready to Race”.

Bir Avusturya markası olan KTM beklentilerimin üzerinde bir motor olarak karşıma çıktı ve bugüne kadar ilk defa kullanma fırsatı bulduğum bu markaya ön yargılı yaklaştığımı ve haksızlık ettiğimi itiraf ediyorum.

KTM 1290 Super Adventure S: Güven Veren Motosiklet

Her fırsatta sizi sürüşe ve maceraya davet ediyor. Böyle bir makineyi kapıda bekletmek haksızlık. Sadece KTM garajda duruyor ve yazık oluyor diye hiç sevmememe rağmen yağmur yağarken Fenerbahçe’den Bebek’e gidip kahve içtim. 1290 Super Adventure S size o kadar güven veriyor ki hiçbir hava ve yol koşulu sizin yola çıkmanıza engel olamıyor.

Sonuç: Hırçın delikanlı beni çok etkiledi, dev cüssesine rağmen manevra ve yol tutuş kabiliyeti, sele konforu ve sahip olduğu teknolojik özellikler gerçekten çok keyifli. Özellikle Off-Road ve uzun yol yapacaklar için çok akıllıca bir tercih olacaktır.

Car

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    Biraz da teknik özelliklerinden bahsetseydin .?!.
    Hillhold , sele yüksekliği, gidon genişliği,ve elektronik amortisör den hiç bahsetmemişsin. Son derece eksik bir yazı olmuş 😕😠