Mazda6 Yeni Makyajıyla Nasıl Oldu?

Makyajdan biraz daha büyük hissettiren bir operasyonla, daha kapsamlı yeniliklerle karşımıza çıkan Mazda6'nın kozmetik değişikliklerle birlikte güncellenen teknolojisini test ettik.

Üçüncü nesliyle yollarda olan Mazda6 ile son buluşmamızda makyajlı halini görmüştük. LED frlar ve yeni multimedya sistemiyle konuğumuzdu. İkinci kez makyaj operasyonuna tutulan Mazda6, ilk makyaja göre daha kapsamlı olan bu güncellemeyle burun kısmında, ön ızgarada, tamponda ve farlarda fark edilir yeniliklere sahip.

Bir Adım İleriye: Mazda6 2.0 SKYACTIV-G AT

Mazda’nın marka imzası niteliğindeki krom ön çıta tasarımı Mazda6’da artık farın içerisine değil altına doğru uzanıyor. Bu yeni tasarımla paralel olarak ön tampon köşelerindeki krom çıtalar da yeniden tasarlanmış. Artık bu noktada sis farlarının olmadığı görülüyor. Sis farları da LED teknolojisiyle üretilerek yeni farların içerisine dahil edilmiş.

Yen, stoplarında da LED aydınlatma kullanılırken tamponun da elden geçirildiği fark ediliyor.

Otomobilin içerisinde ise küçük ayarlar değil tamamen yeni bir konsol bizi karşılıyor. Selefine göre daha şık göründüğünü söyleyebiliriz. Yeni direksiyon simidi tasarımı daha olgun görünürken gösterge grubu çok daha net takip edilebiliyor.

Mazda6 2.0

Direksiyon başındayken yeni head-up display sistemini de fark ediyoruz. Ön koltuklarda sunulmaya başlanan havalandırma fonksiyonu da yeniliklerden biri.

Kapı içlerine uzanan yeni havalandırma ızgaraları konsolun akıcı çizgisine uygun tasarlanmış. Kapı içleri de tekrar tasarlanan otomobilde kapı açma kolları daha şık görünüyor. Yeni klima kumandaları ve vites konsolu tasarımı da iç mekanın havasını değiştiriyor.

Multimedya sistemi de tamamen yenilenen otomobilde artık opsiyonel olarak android ya da iOS mobil cihazlara uyumluluk alınabilecek. Bu sayede telefonunuzun menüsü, 8 inçlik yeni multimedya ekranına taşınabiliyor.

Kabin içerisinin daha sessiz olması için arka süspansiyon sisteminin bağlantılarına kadar birçok noktada yenilikler yapılarak daha sessiz bir sürüş sağlanmış.

Yenilenmiş Mazda6 Motor Özellikleri

Güncellenen 2.0 litrelik benzinli atmosferik motorun düşük devirlerde ürettiği tork oranı yüzde 6,2 oranında arttırılırken maksimum torkta 3 Nm’lik artış göze çarpıyor. Motor, yapılan iyileştirmelerle Euro6d-TEMP emisyon normlarına uygun hale getirilmiş.

Mazda6 iç dizayn

Atmosferik motorun alt devirlerinde, beslemeli motorlarla alıştığımız canlılık ve ataklık yok. Daha sakin hızlanıyor. Devir yükselince daha tatminkar bir hızlanma tecrübesi yaşatıyor.

6 ileri vitesli, tork konventörlü otomatik şanzıman da motor ile uyumlu. Sakin bir çalışma karakteri var.

11,0 saniyelik 0-100 km/s hızlanma verisi düşük silindir hacimli turbo motorlu rakiplerinin gerisinde kalıyor. 7,9 lt/100 km’lik ortalama test tüketimini ise ekonomik olarak adlandırabiliriz.

Genel Değerlendirme

Genel olarak değerlendirdiğimizde, Mazda6’nın sunduğu güncellemelerle modern teknolojiyi başarılı şekilde yakaladığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte 2,0 lt’lik motor otomobilin hem fiyatını hem de kullanım maliyetini arttırıyor.

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    iğrenç oldu bu japonlar tasarımdan anlamıyor.