Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC Sürüş İzlenimi

Mercedes-Benz'in ilk premium orta boy pikap olarak yollara çıkarttığı X Serisi, seçenekler arasına eklenen 6 silindirli dizel motoruyla bu anlayışa daha uyumlu bir hale geldi.

Abone ol

Pikapların ne kadar önemli bir sınıf haline geldiğinin en büyük ispatlarından biri olarak artık bu sınıfta Mercedes’in de yer alması gösterilebilir.

Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC Değer Artışı

Alman premium markanın geçtiğimiz yaz tanıttığı ilk orta boy pikabı olan X Serisi’nde 163 ve 190 HP’lik iki adet 4 silindirli dizel motor sunuyordu. Hem markanın prestiji hem de modelin birinci dereceden rakibi VW Amarok’un V6 dizel motoru sunması, X Serisi’nde de böylesi bir üniteye karşı beklenti oluşturmuştu.

Bu beklenti Mercedes cephesinden karşılık bulunca Mercedes-Benz X 350 d 4MATIC de yollara çıktı. 258 HP gücündeki 3,0 lt’lik V6 motor, 550 NM maksimum torka da sahip. 4 silindirli versiyonlarla birlikte tanıştığımız kaliteli iç mekan ve iddialı tasarım gibi özellikler X 350 d’de karşımıza çıkıoyr. Esas merak ettiğimiz elbette yeni motorun otomobile kazandırdığı sürüş özellikleri ve karakter.

Titreşimsiz ve yumuşak bir çalışma karakterine sahip olan motorun güçlü sesi keyif veriyor. 1400-3200 d/d aralığında sürekli üretilen maksimum tork, boş ağırlığı yaklaşık 2,3 ton olan kamyonetle kolayca başa çıkıyor.

Mercedes-Benz X 350 d

Mercedes’in kendi geliştirdiği 7 ileri vitesli otomatik şanzıman 7G-Tronic motorla uyumlu bir işbirliği yapıyor. Model adındaki 4MATIC tahmin edildiği gibi 4×4 aktarmaya işaret ediyor. Ancak 4 silindirli versiyonlarda ayrılabilir (devre dışı bırakılabilen) bir 4×4 sistemi varken, V6 motorda sürekli 4×4’e yer verilmiş.

Normal şartlarda ön ve arka aks arasındaki tork dağılımı 40:60 oranındayken standart olarak mekanik bir arka diferansiyel kilidi de sunuluyor.

Akıllı 4×4 sistemi, çok iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi ve direkt direksiyon sayesinde bir kamyonetten beklenmeyecek bir çeviklik ve sürüş dinamizmiyle karşılaştık. Konforu da yabana atmayan modelin özellikle gürültü yalıtımı çok dikkat çekici.

Mercedes-Benz X 350 d

Sonuç

6 silindirli motorun X Serisi’ne büyük bir değer kattığına hiç kuşku yok. Markanın logosunu tam anlamıyla hak eden gerçek bir premium haline gelen yeni güç ünitesi X 350 d’yi sınıfının en pahalısı yapacak. Ancak olaya farklı bir bakış açısıyla bakarsak, bu otomobil 6 silindirli bir 4×4 Mercedes ayrıcalığını yaşamanın açık ara ve rakipsiz bir biçimde en hesaplı yolu.

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!