Opel Grandland X Donanım ve Özellikler

Opel'in crossover sınıfını temsil eden X takısı önce Mokka, ardından Crossland ve son olarak ailenin en büyüğü Grandland ile karşımızda.

Kompakt crossover sınıfının parlaması MPV sınıfının popülerliğini azalttı. MPV sınıfında yenilikçi markalardan olan Opel de modaya ayak uydurarak crossover sınıfındaki üçüncü modelini yollara çıkarttı: Opel Grandland X

Grandland X’i keşfetmek için önce X ailesinin üyeleriyle boyutlarını kıyaslayalım. Mokka X, 4275 mm uzunluğa ve 2555 mm dingil mesafesine, Crossland X, 4212 mm uzunluğa 2604 mm dingil mesafesine sahip.

Opel Grandland X’in uzunluğu 4477 mm, dingil mesafesi ise 2675 mm. Bu dingil mesafesi Peugeot 3008 ile aynı. Peugeot 3008’in uzunluğu da 4447 mm. Bu benzerliğin bir açıklaması var. Grandland X, Peugeot’nun Opel’i bünyesine katmadan daha önce gerçekleşen ortak otomobil projesinin bir ürünü. Peugeot’da 3008 olarak üretilen kompakt crossover’ın Opel’deki yorumu Crossland X.

Ortak teknolojiye rağmen iki markanın sadece logo değişikliği yapmayıp, bambaşka görünen iki otomobil üretmiş olması pazarlama stratejisi olduğu kadar tüketicilere gösterilen saygı olarak da yorumlanabilir.

Opel Crossland X

Otomobilin içinde Peugeot 3008’den tamamen farklı, ferah ve aydınlık bir yaşam alanı sunuluyor. Multimedya sistemi kullanışlı ve ergonomik yapıda. Vites konsolu yüksek tutulmayıp daha ferah bir yaşam alnı sunulmuş. Görüş açıları sorunsuz.

Malzeme ve işçilik kalitesi ilk bakışta başarılı görünüyor. Arka koltuklarda da sınıf standartlarını karşılayan bir yaşam alanı sunuluyor. 514 litrelik yükleme hacmi kompakt crossover sınıfından beklentileri karşılıyor.

Aynı platformun kullanıldığı iki motorun motor ve şanzımanları da benzer. Grandland X’te 1,2 litre 130 HP turbo benzinli motor 6 ileri manuel ya da otomatik şanzımanla alınabiliyor. Aynı şanzıman seçenekleri 1,6 litre 120 HP’lik turbo dizel ile de sunuluyor.

3008’de olduğu gibi Grandland X de sadece önden çekişli olarak üretiliyor. İsteğe bağlı olarak çekiş kontrol sistemi olan intelligrip alınıp daha zorlu zeminler için avantaj elde edilebiliyor.

Opel Grandland X ile Sürüş Tecrübesi

Sürüş organizasyonunda 1,6 lt dizel motor ve 6 ileri otomatik şanzıman ikilisiyle yol aldık. Peugeot’da da beğenimizi kazanan ikili Grandland X’te de benzer tecrübeyi yaşatıyor.

Başarılı ses yalıtımı dizel gürültüsünü kabin içerisine taşımazken, motor akıcı şekilde hızlanıyor. 6 ileri vitesli otomatik şanzıman da hızlı ve yerinde vites geçişleriyle konfor sunuyor. Sürüş özelliklerinin de sınıfının dinamik ve keyifli seçenekleri arasında yer almasını sağlayacak seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Opel Crossland X Ön Panel

Direksiyon ne ve geri bildirimleri başarılı. Konfor odaklı süspansiyon sistemi yüksek karoserin salınımlarını rahatsız edici seviyeye ulaştırmıyor.

Sonuç: Opel Grandland X, bir ortaklığın sonucu gibi değil, bağımsız bir üretim gibi hissettiriyor. Ortak üretim avantajı olarak modern motor ve şanzıman seçeneklerinin bulunuyor olması Opel Grandland X’in değerini arttırıyor.

İki donanım paketiyle ithal edilen otomobilde benzinlide başlangıç fiyatı kardeş model Peugeot 3008’in biraz üzerindeyken dizelde avantaj Opel’den yana.

Otohaber

İlginizi Çekebilir