Opel Grandland X İlk Sürüş Testi

Opel Mokka ve Crossland X'in ardından aileye en son eklenen Grandland X'i Almanya'nın Frankfurt kentinde kullanma fırsatı bulduk.

Abone ol

Opel Grandland X ile tanışmaya hazır mısınız? Neredeyse üretildiği ilk yıllardan beri kullanıcıların Opel’e karşı bir güveni vardır. Bir Alman markası olması onun müşterileri üzerinde oluşturduğu güvenin en önemli sembollerinden biridir.

Diğer bir unsur da sağlamlık kavramıdır ki, bu her markanın kolay kolay oluşturabileceği bir şey değildir. Kimilerine çok soğuk gelen Opel markası geçtiğimiz aylarda PSA Grubu çatısı altında girerek bundan böyle çok farklı bir üretim politikası içinde olacak. Bu birleşmenin ilk meyvesi olan Crossland X’in ardından bu otomobilden tam 20 cm daha büyük olan ve kompakt SUV kimliğini taşıyan Grandland X ortaya çıktı.

Peugeot 3008 ile aynı platformda üretilen otomobili Frankfurt’ta kullanma fırsatı bulduk. Tasarım olarak tamamen farklı ve Opel kimliğinden hiçbir şey kaybetmeden üretilmiş olan Grandland X, SUV beklentisinin modern çizgisini yansıtıyor.

Opel Grandland X Ölçüler

4477 mm uzunluğa, 1856 mm genişliğe ve 1609 mm yüksekliğe sahip olan SUV, ilk bakışta göze çarpan Opel logosunu çevreleyen krom detaylar ve ince çift kanat gündüz LED farlarına doğru uzanıyor.

Genel olarak bir genişlik algısı yaratılmaya çalışılan tasarım çizgilerinin devamına baktığımızda, alt kısmındaki SUV tipi kaplamaları off-road yeteneğine de vurgu yapıyor.

Otomobil genel olarak Peugeot 3008’le benzer bir platformda üretilmiş olsa da daha heybetli fakat daha sade bir tasarıma sahip. Bu sadelik kabinde de devam ediyor ve yüksek kalitedeki iç mekan yatay tasarım felsefesi ve yalın bir konumlandırmayla üretiliyor.

Orta konsol üç ana yatay bölüme ayrılmış durumda. Bu bölgeler bilgi-eğlence sistemine, klima kontrollerine ve şasi özelliklerine kolay erişim sağlıyor. 2675 mm’lik aks aralığı sayesinde Opel’in yeni SUV’u iç mekanda yolcularına geniş yaşam alanını da beraberinde getiriyor. 514 litre bagaj hacmi ise cömert bir taşıma kapasitesi sağlıyor.

Şimdi biraz da Opel Grandland X’in sürüş özelliklerinden bahsedelim. Yeni SUV’larda artık dinamik sürüş özelliklerine fazlasıyla rastlamaya başladık. Seat Ateca bunun en iyi örneklerinden biri. Fakat Grandland X dinamizmden daha çok konforlu bir sürüşün ön planda olduğu bir SUV.

Kullandığımız versiyonda Peugeot’dan da tanıdığımız 1.6 lt’lik 120 HP gücündeki SCR katalizörlü turbo dizel ünite bizleri karşılıyor. 300 Nm tork sunan bu motor Grandland X’i rahatlıkla taşıyor. Peugeot kadar olmasa da direksiyon isteklerinize çabuk cevap veriyor ve düzenli gri bildirimler sağlıyor.

Opel Grandland X ayrıca 1.2 lt’lik 130 HP’lik benzinli ve daha fazla güç isteyenler için 2.0 lt’lik turbo dizel motor seçenekleriyle de satılacak.

Kaynak: auto motor & sport

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!