Peugeot 5008 2.0 BlueHDi GT-Line Sürüş Testi

Peugeot'nun SUV'ları arasındaki en büyük seçenek olan 5008'in de en büyük motor seçeneği 2.0 BlueHDi test sayfalarımızda.

Her ne kadar küçük silindir hacimli motorlara alışmış olsak da büyük motorlara da özlem duymuyor değiliz. Bu düşüncede olanlar için Peugeot 5008‘in 2,0 litrelik turbo dizel motor seçeneği de satılıyor.

Büyük Seçim: Peugeot 5008 2.0 BlueHDi GT-Line Sürüş Testi

Motorun verilerine baktığımızda 3750 d/d’de 180 HP güç ürettiğini, 2000 d/d’de de 400 Nm’lik maksimum torka ulaştığını görüyoruz. 7 koltuklu otomobilin, boş ağırlığının 1530 kg olması hızlanma ve tüketim konuları için bir avantaj.

İlk kalkış anında ve alt devirlerde sakin bir hızlanma karakteri sunan 2.0 BlueHDi, gergin veya sınırlı bir hızlanma tecrübesi yaşatmıyor. Sakin bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Devir yükseldiğinde, 2000 d/d seviyesinde ise kendisinden beklenilen ataklığı gösteriyor. Ani hızlanma isteklerinde, gaz pedalına tam olarak basıldığında da istenilen dinamizme ulaşılıyor.

Peugeot 5008 2.0 BlueHDi GT-Line arkadan görünüm

Turbo dizel motor EAT6 isimli tork konventörlü 6 ileri vitesli otomatik şanzımanla geliyor. Vites geçişleri hızlı ve zamanlaması da başarılı. Motorla uyumlu çalışan EAT6’nın da etkisiyle 9,1 saniyelik fabrika hızlanma verisine yakın olan 9,5 saniyelik test verisi elde edebildik. 6,0 lt/100 km’lik ortalama test tüketimiyse de 5008 BlueHDi’ın ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Önden çekişli otomobilde Grip Control sistemi ile elektronik çekiş desteği de sağlanmış. Bu sistemle 18 inçlik jantlar ve M+S tipi lastikler de geliyor. Dairesel kumanda ile yönetilen sistem ESP off, çamur, kar, kum, normal seçimlerini barındırıyor. Otomobili çoğunlukla asfalt üzerinde kullanacaklar bu donanım yerine 19 inçlik jantlar ve normal tip lastikleri tercih edebilir.

Peugeot 5008 2.0 BlueHDi GT-Line ön konsol görünümü

Vites kolu arkasındaki bir düğme ile kontrol edilen Sport modu sunuluyor. Vites geçişleri, motor devri daha yüksekken gerçekleşiyor. Hoparlörlerden sportif bir ses yükseliyor. Motor tepkisi biraz daha keskinleşiyor. Direksiyonun sertliği de biraz artıyor.

Peugeot 5008 2.0 BlueHDi GT-Line Genel Değerlendirme

Genel olarak sürüş kalitesini beğendiğimiz 5008’e 2.0 BlueHDi’ın yakıştığını, hızlanma ve tüketim dengesinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!