Skoda Octavia 1.6 TDI CR DSG Style Sürüş Testi

Sedan tarzı tasarımda station bagaj hacmi ve kullanışlılığı sunan Octavia 1,6 litrelik dizel motor ve otomatik şanzıman kombinasyonuyla en sevilen paketlerden birine sahip.

Makyaj sonrasında, Skoda‘nın yeni marka imzası olan çift parçalı far grubu Octavia’da da karşımıza çıktı. Style donanımıyla gelen LED farlar Skoda Octavia 1.6 TDI’nin daha iyi bir aydınlatma sunmasını sağlıyor.

Bu donanımda stoplarda da LED bulunuyor. Yeni tamponlarla dışarıdaki makyaj tamamlanmış. Otomobilin içerisine ise multimedya sistemi haricinde makyajın fark yaratan bir etkisi yok. Style donanımında sunulan 8 inçlik multimedya sistemi göze çarpıyor. Sistem, mobil cihazlarla uyumlu. Hızlı çalışan multimedya sisteminin içeriği de yeteri kadar zengin ve kullanımı da pratik.

Test aracımızda 1.6 TDI 115 HP’lik dizel motor bulunuyor. Alt devirlerde ulaşılan 250 Nm’lik yüksek torkun da etkisiyle canlı bir yapıda. Hızlanma isteklerinde yeteri kadar atak olabilen otomobilde bu akıcı çalışma karakterinde 7 ileri vitesli DSG’nin de etkisi var. Hızlı vites geçişleri sunan otomatik şanzıman pürüzsüz vites değiştiriyor.

Ancak 1.6 TDI ve DSG ikilisi sıkışık trafikte vites geçişlerinde aceleci olup, küçük gaz tepkilerine de geç cevap verebiliyor. Bu da aniden hızlanmaya yol açabiliyor. Bu durum zaman zaman yaşansa da genel olarak motor ve şanzımanın uyumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Yakıt tüketimine baktığımızda ise 5,0 lt/100 km’lik ortalama test tüketiminin ekonomik olduğunu görüyoruz.

Skoda Octavia 1.6 TDI CR DSG Style Sürüş Özellikleri

Otomobilin sürüş özellikleri makyaj öncesine göre biraz farklı hissettiriyor. Arkada torsiyon sistem kullanılmasına rağmen 20 mm artan iz mesafesi biraz daha oturaklı sürüş tecrübesi yaşatıyor. Dönüşlerde ve ani şerit değişimlerinde bunun farkı hissediliyor.

Genel olarak süspansiyon sistemi konforu koruyor. Direksiyon sistemi de rahat yönlendirme sağlıyor. Sürücünün isteklerine hızlı cevap veren sistem sürüş kalitesini arttırıyor.

Otohaber

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!