Volkswagen Arteon 1.5 TSI ACT 150 HP DSG R-Line Sürüş Testi

Yollara çıktığında sadece dizel 2.0 TDI ile satılan Arteon'da artık benzinli 1.5 TSI da bulunuyor. Arteon'un, küçük motoruyla neler yapabileceğini keşfedeceğiz.

Volkswagen’in amiral gemisi konumundaki Volkswagen Arteon, aynı altyapıyı kullandığı Passat’ın konforunu dinamizmle birleştiren bir otomobil.

Aile Büyüdü: Volkswagen Arteon 1.5 TSI ACT 150 HP DSG R-Line

VW’nin gelecek tasarımlarıyla ilgili fikir veren, çerçevesiz kapı camlarıyla dört kapılı coupe izlenimi de veren, daha önce sadece 2.0 lt’lik TDI motorla gelen Arteon’da artık 1.5 TSI seçeneği de sunuluyor. Arteon, önden çekişli 1.5 TSI ile de konforlu bir yapı sunuyor.

Volkswagen Arteon 1.5 TSI arka görünüm detayları

4Motion ve DCC’in dinamizmi ve çevikliği olmasa da yine de sürücüyle iletişim başarılı bir süspansiyon-direksiyon ikilisine sahip. Yumuşak çalışma karakterine sahip süspansiyon sistemi yoldaki pürüzleri ve bozuklukları başarılı şekilde sönümlüyor. Bu yapı, ağırlık transferlerinde karoserin biraz daha fazla esnemesine yol açıyor. Arteon buna rağmen sıra dışı durumlarda da güvenlik zafiyeti yaratmayıp kolay yönetebiliyor.

1.5 TSI 150 HP turbo benzinli ve 7 ileri vitesli DSG ikilisi Arteon’un 1556 kg’lik boş ağırlığıyla başa çıkabilirken, motor makul bir hızlanma ve isteklerine tepkisiz kalmayan otomobilde akıcı ve hızlı vites geçişleri de sunulması sürüş keyfini arttırıyor.

Volkswagen Arteon 1.5 TSI ön konsol görünümü

Ancak 10,4 saniyelik 0-100 km/s test verisinden de anlaşılabileceği gibi çok fazla performans beklenmemeli.

Fabrika verisi ortalama tüketimine göre yüksek olan 7,0 lt/100 km’lik test tüketimini makul olarak değerlendirebiliriz.

Ekonomi için sürüş tarzına göre iki silindiri devre dışı bırakma özelliği olan motor ekonomik tüketim potansiyeline sahip.

Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!